2024.11.21. - Olivér

Hogyan védjük a gyermekek bőrét a hidegben?

Hogyan védjük a gyermekek bőrét a hidegben?
Hogyan védjük a gyermekek bőrét a hidegben?A hideg téli szél és a fűtött lakások sok esetben száraz, meleg levegője nagy igénybevételt jelent a (kis)gyermekek bőrének. Száradás, hámlás, kipirosodás, viszketés lehet a következmény, ami leginkább a kézen és arcon – a téli ruházatban is szabadon maradt testrészeken – jelentkezik. Nem csak az esztétikai látvány ad okot aggodalomra a kipirosodott, cserepesen hámló, száraz bőr: a viszketés miatt a gyermekek az érzékeny, sérült bőrterületeket kapargatni kezdik, és a kezükkel a legkülönfélébb baktériumokat, gombákat juttathatják be a bőrükbe, így fokozva a tüneteket és okozva ezzel gyulladást.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Amennyiben néhány szabályt betartva télen is védjük a gyermek bőrét, elérhető az, hogy a szabadban tartózkodás csak egészséges kipirosodással járjon, ne pedig száraz, hámló, kivörösödött bőr legyen az eredmény.

Tippek és tanácsok:

- Elsőre azt gondolnánk, hogy a kiszáradt bőr hidratálást igényel, azaz az elveszett víztartalmat kell visszajuttatni a bőrbe, ami egy magas víztartalmú géllel vagy lágy állagú krémmel könnyedén kivitelezhető. Ez tévedés! Amennyiben a meleg lakás elhagyását megelőzően magas víztartalmú készítménnyel keni be valaki a gyermeke bőrét, a készítmény mintegy „ráfagy” a gyermek arcára, kezére; sokkal inkább rontva, mint javítva az állapoton.

- Télen a vizes állagú készítmények helyett sűrű, inkább kenőcsös állományú, olajos, zsíros tapintású szerekre van szükség! Amennyiben a megfelelő készítmények által kialakított védő zsírréteg fedi be a bőrt, a párolgás csökkent mértékű, a bőr kevésbé veszít víztartalmából, üde marad. A felfedezés nem új: az észak-amerikai őslakosok medvezsírral kenték be a bőrüket, hogy megvédjék magukat a hideg viszontagságaitól.


- Napjainkban az ideális téli bőrvédő készítmények értékes összetevőkben dús növényi olajokat (pl. körömvirágolaj, jojobaolaj), vazelint és/vagy paraffint tartalmaznak.

- Ha a szabadba megy télen a gyermek, védjük alkalmas készítménnyel az arcbőrét és a kezeit!

- Ne feledkezzünk meg az ajkak bekenéséről sem, mivel azok kisgyermekeknél a nyáladzás miatt fokozottan ki vannak téve a kipirosodás, kicserepesedés veszélyének.

- A bőr egészségének megvédéséhez vagy a károsodott bőr épségének helyreállításához kulcsfontosságú tehát a visszazsírozás, azaz annak a zsírtartalomnak a visszapótlása, ami az időjárás viszontagságai miatt vagy a nem megfelelően megválasztott tisztálkodó- és fürdetőszerekkel nap mint nap távozik/lemosódik a bőrről.

- Léteznek ideális, a bőrt visszazsírozó fürdetőszerek is. Ezek nemcsak tisztító, habzó összetevőket tartalmaznak, hanem olyan olajokat (paraffinolaj, különféle növényi olajok) is, amik a védőréteg kialakításában segítséget nyújtanak, és amik miatt a fürdetővíz és a gyermek bőrének a tapintása is selymes lesz.

- Minél forróbb vízben fürdeti valaki a gyermeket, annál nagyobb a bőr kiszáradásának a veszélye, válasszuk a testhőmérséklettel megegyező hőmérsékletű, 37 °C-os vizet!

- A kozmetikumok alkoholtartalma erősen szárítja a bőrt. Fürdető- és bőrápolószerek vásárlásakor ügyeljünk arra, hogy lehetőleg hipoallergén, alkoholmentes termékeket válasszunk! Ugyanez vonatkozik a mesterséges szín- és illatanyagokra, a parfümtartalomra is.

- Az ultraibolya (UV) fény nemcsak nyáron, de télen is veszélyes lehet; különösen akkor, ha a táj hóval fedett, amiről jelentős mennyiségű UV-fény visszatükröződik. Ilyen esetekben (pl. síeléskor) használjunk a gyermeknél is UV-szűrős fényvédő készítményt!

- Ügyeljünk arra, hogy a lakásban télen is ideális legyen a páratartalom (40–60% közötti) és a gyermek fogyasszon elegendő mennyiségű folyadékot!



Forrás: www.bebikkicsikesnagyok.hu