2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A korszülés szempontjából nem mindegy, melyik hónapban fogan meg a baba

A korszülés szempontjából nem mindegy, melyik hónapban fogan meg a babaPéldául a májusban fogantak körében tíz százalékkal megnő a koraszülés esélye. A szakemberek szerint ennek az lehet az oka, hogy a várandós anyák január-februárban vannak a leginkább kitéve az influenza veszélyének, ami egy májusban fogant baba esetében már igencsak a terhesség végére esik, ezáltal könnyen idézhet elő idő előtti világra jövetelt. A tanulmányt készítő munkatárs elmondása szerint, őt is meglepte, hogy a koraszülés és az influenza között ilyen közvetlen összefüggés van, ezért a várandósság idején különösen oda kell figyelnünk egészségünkre.

A közzétett tanulmány során Currie és munkatársa, Hannes Schwandt nagyjából 647 000, az Egyesült Államok északkeleti részéről származó anyát kísért figyelemmel, akik közül valamennyien egynél több gyermeknek adtak életet. A szakemberek számos adatot feljegyeztek - többek között a gyermekek születési idejét, a terhességek hosszát, az anya súlyváltozását, rasszát, képzettségét és esetleges dohányzását -, ám hamarosan rájöttek, hogy csupán a több mint 1,4 millió testvérpár fogantatásának és születésének idejéből le lehet a koraszülést befolyásoló következtetéseket vonni.

Ennek alapján a kutatók megállapították, hogy a májusban fogant gyermekek esetében a terhességek utolsó harmadában igen nagy arányban voltak a kismamák kitéve az influenza veszélyének, aminek következtében ezekben az esetekben a koraszülések száma is emelkedett.
Ugyanakkor az is kiderült, hogy a nyáron fogant babák többnyire nagyobb születési súllyal jönnek világra, mint az év egyéb szakában fogantak, aminek az lehet a magyarázata, hogy a kismamák nyáron jobb minőségű étrendet fogyasztanak, mint egyéb évszakokban, így súlyuk is egészségesebben változik.

A legtöbb szakember mindazonáltal azon a véleményen van, hogy a fogantatás idejének megválasztása helyett többre megyünk azzal, ha a várandósság idején odafigyelünk arra, mit és mennyit eszünk, influenza idején pedig kezelőorvosunktól védőoltást kérünk. Ez már csak abból kifolyólag is jobb megoldásnak tűnik, hogy a terhességek nagyjából fele nem tervezett, hanem véletlen.