2024.04.24. - György

Hogyan ápoljuk a babák körmeit?

Hogyan ápoljuk a babák körmeit?
Rengeteg tévhit kering azzal kapcsolatban, hogy mikortól és hogyan is vágjuk csemetéink körmeit. A feladat nem egyszerû, fõleg újszülött- és csecsemõkorban, hiszen az izgõmozgó kezecskék és lábacskák megnehezítik a dolgunkat.
A baba körmeit már az elsõ perctõl ápolni kell, hiszen ha nincs rendesen levágva, akkor bármikor megsértheti, megkarcolhatja magát, vagy akár a szemébe is belekaphat vele. Így aztán érdemes már újszülött kortól odafigyelni a babakörmök ápolására. Amikor megszületik szemünk fénye, még igen vékonyak és lágyak a körmei.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Sokan ezért nem mernek hozzányúlni ollóval, ezért inkább lerágják. Ez helytelen módszer, mert nem látjuk rágás közben, hogy éppen meddig kellene megrövidíteni a baba körmeit és a szánkban lévõ baktériumok átkerülhetnek a picurka körmei alá, ezáltal növelve egy betegség kialakulásának kockázatát.

Ma már kaphatóak olyan babakörmökhöz kialakított ollók és csipeszek, amelyek segítségével bátran formálhatjuk gyermekünk körmeit. Még a tapasztalatlan anyukák is nyugodt szívvel használhatják, hiszen végük lekerekített, és kifejezetten aprócska kezek, lábak körmeihez tervezték.

De mint mindent, amit az újszülött ápolásához használunk, ezt is fertõtlenítenünk kell. És természetesen nem használhatjuk másra, de még a saját körmeink manikûrözésére sem.
A babakörmöket formáljuk ívesre, a sarkaikat ne vágjuk ki, mert így csökkenthetjük egy begyulladt köröm esélyének kialakulását. A lábakon lévõ körmöket vágjuk egyenesre.


Nem egyszerû levágni egy kisbaba körmeit. Hiszen újszülött korban még a végtagjaikat sem nyújtják ki, az esti fürdetésnél is szinte még „hajtogatjuk az aprócska végtagokat”.

A legcélszerûbb, ha fürdetés után kezdünk neki a körömvágásnak. Alaposan, de óvatosan töröljük meg a baba kezeit, lábait. Majd ellenõrizzük, hogy nem került-e szösz vagy hajszál a köröm alá. Ezek után öltöztessük fel, majd szoptassuk meg csecsemõnket a szokott módon. A lényeg, hogy nyugodt legyen a kisbaba.

De akár alvás közben is levághatjuk a megnõtt körmöket. Így nekünk sem kell azon aggódni, hogy esetleg belevágunk gyermekünk bõrébe.

Nagyobb gyerekek figyelmét már le kell kötni egy körömvágás alkalmával. Tény, hogy nem egyszerû feladat, hiszen míg egy csecsemõnél az jelenti a gondot, hogy nem tudja kontrollálni a végtagjai mozgását, addig egy kisgyermek már pontosan ura a végtagjainak, amellyel akár ellent is mondhat a mi körömvágási elképzeléseinknek.

Érdemes tehát lefoglalni gyermekünket, akár mesenézéssel, akár beszélgetéssel vagy bármi olyan tevékenységgel, amelyhez nem kell a kezeit használnia.

Általában a kezeken havonta háromszor-négyszer szükséges levágni a körmöket, míg a lábakon havi egyszer is elég.