2024.04.20. - Tivadar

A szülõktõl tanulják a humorérzéket a babák

6 és 12 hónapos koruk között a csecsemõk szüleik reakcióját figyelve tanulják meg, hogy mi a mulatságos.

A harminc csecsemõ bevonásával lefolytatott tanulmányban a New Hampshire-i Egyetem kutatói John Sparrow vezetésével különbözõ helyzetekbe hozták a csecsemõket és szüleiket, az eseményeket pedig videóra rögzítették, majd elemezték. Korábban is ismert volt, hogy a szülõi érzelmi tükrözést alkalmazzák a 8 hónapos csecsemõk, amikor egy helyzetben meg akarják állapítani, hogy az hordoz-e fenyegetést számukra.

A mostani tanulmányban elõször két közönséges helyzetben láthatták a csecsemõk a szüleik reakcióját: képes könyvet nézegettek vagy kicsi piros szivacslabdát mutattak nekik. Késõbb a helyzeteket abszurdabbá tették: a képeskönyvet az egyik kutató fejére helyezték, aki közben azt mondogatta, hogy "zoop-zoop", illetve a szivacslabdát az orrára húzták, õ pedig a "beep-beep" szavakat hallatta, miközben bohócorrát böködte. A szülõket arra kérték, hogy az utasítástól függõen vagy kifejezéstelen arccal nézzenek a magát produkáló kutatóra, vagy mutassanak rá és nevessenek közben.

Úgy találták, hogy bár a 6 hónapos babák hosszabb ideig meredtek az abszurd eseményre, jelezve, hogy ismeretlen számukra, reakciójuk nem függött a szülõ reakciójától. Ugyanakkor alaposan megnézték a szülõt akkor, amikor az nevetett.

Megtanulják, hogy mi a humoros

Az abszurd esemény és az azon való nevetés alapos megfigyelése és összekötése lehet a magyarázata a kutatók szerint annak, hogy miként fejlõdik ki aztán a babáknál a humorérzék 12 hónapos korukra. Egyéves születésnapjukra a gyerekek akkor is nevettek az abszurd eseményeken, ha a szüleik éppen kifejezéstelen arcot vágtak közben.

A tanulmány azt mutatja, hogy a 6 hónaposok figyelnek a szülõk - kéretlen érzelmi tanácsára - az olyan kétértelmû helyzetekben, amelyek viccesek lehetnek. 12 hónapos korukra a gyerekeknek, úgy tûnik, elegendõ élettapasztalata van ahhoz, hogy saját maguk döntsenek, legalábbis abban, hogy mit tartanak nevetségesnek - magyarázta Gina Mireault, a tanulmány egyik szerzõje.