2024.03.29. - Auguszta

Helyes táplálkozás a várandósság alatt

Helyes táplálkozás a várandósság alatt
A várandósság idõszakában az édesanya szervezete védi és táplálja a babát, ezért nagyon fontos, hogy milyen az étrendre, hisz a baba ettõl fejlõdik egészségesen. Nincs tiltott élelmiszer, csak betartandó mennyiségek. A kismama kívánósság esetén is fogyaszthatja, ami jól esik, de mértékkel! Kivétel ez alól az alkohol, melynek fogyasztása koraszülést illetve a magzat fejlõdési rendellenességét okozhatja! Az émelygés, valamint a vércukorszint ingadozásának orvoslására a kismama étkezzen sokszor, kisebb mennyiségeket! A rendszeres étkezés kiemelt fontosságú ebben az idõszakban.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Ha egy édesanya a fogantatás pillanatában normál testtömegû és rendszeresen mozog, a várandósság ideje alatt pedig megfelelõen táplálkozik, akkor a terhesség végére ideálisan 10-12 kg-ot gyarapszik, amibõl a zsírlerakódás csak 3 kg.

A kismamának több energiára van szüksége, tévhit azonban, hogy ezentúl „kettõ helyett kell ennie”. A várandósság csupán 150-300 kcal többletet jelent naponta, mely a fizikailag kevésbé aktív valamint túlsúlyos kismamáknál maximum 200 kcal pluszt jelent még a terhesség utolsó idõszakában is.

A várandósság során fellépõ gyakori székrekedés elegendõ mennyiségû élelmi rost bevitelével és ezzel párhuzamosan bõ folyadékfogyasztással elõzhetõ meg. Fogyasszunk zöldség- és gyümölcsféléket, teljes kiõrlésû gabonákat, olajos magvakat!

Péksütemények közül válassza a teljes kiõrlésû, magvakkal dúsított változatokat! Keverjen a sütemény tésztájába zabkorpát vagy helyettesítse a finomliszt felét teljes kiõrlésû változattal!
Reggelire készítsen házi müzlit zabpehelybõl, lenmagból, szezámmagból, pelyhekbõl! Adjon hozzá friss gyümölcsöt, és öntse le 2 dl tejjel!

Minden étkezéshez fogyasszon zöldséget: párolt, fõtt vagy friss változatban. Érdemes idényzöldségeket vagy gyorsfagyasztott termékeket használni a vitamin- és ásványi anyag tartalom megõrzése érdekében! Helyettesítse a köret adagjának felét zöldségekkel! Minden napra válasszon ki egy kedvelt, immunerõsítõ gyümölcsöt és ezeket fogyassza tízóraira, uzsonnára vagy desszertnek!

Ügyeljen az elegendõ folyadékfogyasztásra: naponta legalább 1,5-2 litert igyon! A folyadékfogyasztás legtökéletesebb forrása a víz. Ám 2-3 dl frissen facsart gyümölcslé, illetve zöldséglé is belefér a napi folyadékmennyiségbe. A levesek, gyümölcsök és a magas víztartalmú zöldségek, mint az uborka vagy a paradicsom, is jelentõsen hozzájárul a napi folyadékbevitelhez.