2024.04.27. - Zita

Növeli a császármetszés a diabétesz kockázatát

Növeli a császármetszés a diabétesz kockázatát
A császármetszéssel született gyermekeknél kétszer nagyobb a diabétesz kialakulásának kockázata, mint a természetes úton világra jövõ babáknál.

A müncheni Mûszaki Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy a környezeti hatások miként befolyásolják a betegség alakulását. A vizsgálatba 1650 olyan gyermeket vontak be, akik esetében magas volt a cukorbetegség kockázata. A gyerekeket születésüktõl fogva átlagosan 11 éves korukig kísérték figyelemmel. A tudósok eredményeiket a Diabetes címû folyóiratban mutatták be.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A kutatás szerint azoknak a császármetszéssel született gyermekeknek, akiknek szülei egyes típusú diabéteszben szenvednek, 4,8 százaléka betegszik meg tizenkét éves koráig diabéteszben. A hasonló családi terheltségû, de természetes úton született gyermekeknek csupán 2,2 százaléka lesz cukorbeteg.

A diabétesz császármetszéssel megnövekedett kockázata független attól, hogy koraszülésrõl, ikerterhességrõl van-e szó, és hogy az újszülött az anya elsõ gyermeke-e. A születés hónapja és az anya esetleges dohányzása sem relevánsan befolyásoló faktorok.

"A jelenség magyarázata az a tény, hogy a császármetszéssel történõ születésnek hatása van a gyermek bélflórájára és az immunrendszerére is" - mondta el a tanulmányt vezetõ Anette-Gabriele Ziegler. Ez ahhoz vezethet, hogy az immunrendszer saját teste ellen fordul.

A bélrendszerben élõ mikroorganizmusok között a császármetszéssel világra jött gyerekeknél például kevés bifidobaktériumot - hasznos bélbaktériumot - találtak. Így ezeknek a gyerekeknek a bélflórája már a diabéteszesekéhez hasonló - mondta el a szakértõ.

Forrás: MTI