2024.04.26. - Ervin

Babaöltöztetés télen

A gyermeköltöztetés legújabbkori problémája, hogy míg a „régi jó” idõkben, amikor a kinti és a benti hõmérséklet nem tért el olyan jelentõsen (mert nem volt fûtés, mert rosszak voltak a nyílászárók, mert sokat gyalogoltunk, keveset ültünk autóba), addig ma két világ néz farkasszemet egymással: a klimatizált, hõszigetelt, párásított benti és a zord kinti.

Nagyon sok gyereket a 25 fokos lakásból 25 fokos autóval furikáztatnak a szülõk nap mint nap, keveset vannak levegõn, és ha véletlenül mégis úgy alakul, hogy sétálnak egy fél órát, azonnal jön a megfázás, a taknyolás, a betegség.

A megoldás „többrétegû”. Problémát jelent, hogy a jól fûtött lakásban a gyerek állandóan egyrétegû ruhában (decemberben is rövid ujjú pólóban) tartózkodik, és ha kimegy, akkor hiába öltöztetjük az évszaknak megfelelõen, nem tud alkalmazkodni. Ezért érdemes az otthoni fûtésbõl is visszavenni, a hõszigetelt ablakokat gyakran kinyitni, „edzésben tartani” a gyermek szervezetét, a klíma ugyanis nem veheti át az immunrendszer feladatát és szerepét.

A gyerek ruhatárát pedig csak akkor nézzük át, ha már a lakás, az autó fûtését és hûtését átnéztük. A helyzet annál is égetõbb, mert míg a romániai háztartások jelentõs része már elfogadhatóan fûtött és szigetelt, az iskolák és óvodák zöme még nem. Úgyhogy a „védett” otthoni környezetbõl naponta jár ki a gyerek anélkül, hogy máshol ugyanezt a védettséget megkapná. Saját immunrendszerére van utalva.