2024.04.26. - Ervin

Gyermekgyógyászatban is lehet súlyos mellékhatása az alternatív kezelésnek

Vannak szülõk, akik gyermekük betegségeit ma is szívesebben kezelik hagyományos gyógymódokkal, természetgyógyászati szerekkel, mint a korszerû orvostudomány nagy vizsgálatokkal bizonyított, hatásos készítményeivel. Ausztráliában több év tapasztalatai alapján ismertették a szakemberek ennek a jószándékú hitnek a veszélyeit.

Ausztráliában a gyermekgyógyászati statisztika két esztendei, jól ellenõrizhetõ anyagáról készült tanulmány.

Alissa Lim és munkatársai kifejezetten a beteg gyerekek természetgyógyászati kezelésével kapcsolatos szövõdményekrõl számoltak be. Hangsúlyozzák, hogy sok szülõ azért tartja kedvezõbbnek a természetgyógyászok által javasolt szereket, mert azok "természetesek", nem tartalmaznak mesterséges anyagokat, melyeket a gyógyszeripar állít elõ és amelyek ezért egyesek szerint sok veszélyt jelenthetnek.

A vizsgálat idõszakban 46, természetgyógyászati kezelés során kialakult szövõdményt jelentettek és ezekbõl négy eset a gyermek halálával végzõdött. A kutatók kiemelték, hogy a gyakorta súlyos szövõdmények oka a tudományos gyógykezelésrõl a természetgyógyászati módszerre történõ áttérés volt, nem ritkán a természetgyógyász tanácsára, máskor indokolatlan és egészségtelen étkezési szabályok bevezetése.

A mellékhatások oka 77 százalékában bizonyíthatóan az alternatív gyógykezelés volt, és az esetek 44 százalékában a gyermekgyógyászok véleménye szerint a gyermek azért került veszélybe, mert a természetgyógyászati terápiáról nem tértek át a hatásos, tudományosan igazolt kezelésre.

A veszélyes helyzetek minden korban elõfordultak és az esetek 64 százaléka súlyosnak minõsült, sõt négy esetben halál következett be. Ez mindig annak következménye volt, hogy a gyermekgyógyász által javasolt kezelés helyett a természetgyógyász által elõírt gyógymódot folytatták.

Volt három hónapos korban bekövetkezõ halál, szorulás miatt a szoptatás helyett alkalmazott rizstejes naturopata táplálás következtében. A tanulmány szerzõi csak említik a világmédiát bejáró történetet, hogy tavaly emberölés vádjával a bíróság több esztendei börtönre ítélt egy házaspárt, mert kilenc hónapos gyermeküket, orvosi tanács ellenére, csak homeopátiás gyógyszerrel kezelték és az meghalt.