2024.04.18. - Andrea, Ilma

Több mint nyolcvan káros anyagot tartalmaz egy tízéves étrendje

A gyerekek szervezetébe nap mint nap számtalan káros vegyi anyag kerül be: egy tízéves gyermek ételében egy nap több mint nyolcvan, részben rákkeltõ anyag található - derül ki egy francia fogyasztóvédelmi szervezet tanulmányából.

Habár a törvény által elõírt határt szinte egyik esetben sem haladták meg az értékek, a Générations Futures (A jövõ nemzedékei) eredményei rávilágítanak arra, hogy milyen vegyianyag-koktélnak vagyunk kitéve a mindennapokban.

A szervezet a gyermekek jellemzõ étrendjének összeállításánál a francia egészségügyi minisztérium javaslatait vette alapul. Ezek közé tartozik például, hogy a kicsik naponta ötször egyenek friss gyümölcsöt és zöldséget, valamint tejtermékeket. A laborvizsgálatok során azonban vegyszereket, rovarirtószereket, nehézfémeket és más káros anyagokat találtak az érintett élelmiszerekben.

A 81 vegyi anyag közül 42 feltehetõen vagy valószínûleg, öt pedig biztosan rákkeltõként szerepel a nyilvántartásokban. Ezen kívül 37 olyan anyagra bukkantak, amelyek a hormonháztartásra vannak hatással.

A tanulmány szerint már a reggeli vaj és a tejes tea tíznél több feltehetõen rákkeltõ vegyületet tartalmaz. Az Európai Unióban és Franciaországban betiltott rovarirtószerek maradványait találták Brazíliából származó almákban, továbbá a Kenyából érkezett zöldbabban. A vagdalt húsban, a konzerv tonhalban és a rágógumiban is számtalan vegyi anyagra bukkantak. Egy lazacfilében pedig 34 káros anyagot azonosítottak.