2024.04.25. - Márk

Speciális tápszer segíthet a gyermekkori cukorbetegség megelõzésében?

A hagyományos tehéntej helyett adott speciális csecsemõ tápszerrel talán megelõzhetõ lesz a gyermekkori 1-es típusú cukorbetegség kialakulása azoknál a fiataloknál, akik genetikailag hajlamosak az autoimmun betegségre - közölték finn szakemberek.

A biztató eredményeket egyelõre csak egy elõzetes vizsgálat támasztja alá, amely során 230 olyan finn csecsemõt vizsgáltak meg, akik nem kaptak anyatejet. A közvetett bizonyítékok a speciális tápszer cukorbetegség megelõzõ hatását mutatták.

Egy jóval nagyobb, összesen 2160 csecsemõre és 15 országra kiterjedõ újabb vizsgálattól azonban már azt várják a kutatók, hogy 2017-re egyértelmû bizonyítékokat szolgáltat a tápszer hatékonyságáról.

A cél az 1-es típusú cukorbetegség megelõzése, amely általában gyermekkorban jelentkezik és egy egész életen át tartó gondos kezelést igényel, többek között rendszeres inzulin injekciókat. A betegséget az okozza, hogy a szervezet immunrendszere tévedésbõl megtámadja a hasnyálmirigyben lévõ inzulintermelõ sejteket, és ezáltal a vérben keringõ inzulin hiányzik. Az elõzetes tanulmány során a csecsemõk fele tehéntejet, másik fele pedig speciális tápszert kapott. A hagyományos tehéntejjel ellentétben az úgynevezett hidrolizált tápszer lényege, hogy a tej fehérjeállományának fõ részét alkotó kazeint olyan apró részecskékre bomlasztják (hidrolízis), amelyek már nem képesek aktiválni az immunrendszert.

A vizsgálat eredményei, amelyek a New England Journal of Medicine (NEJM) címû szakfolyóirat legfrissebb számában jelentek meg, azt mutatták, hogy azoknál a babáknál, akik a hidrolizált tápszerbõl kaptak, kisebb valószínûséggel fejlõdtek ki olyan antitestek a hasnyálmirigyben, amelyek az inzulintermelõ sejtek pusztításáért felelõsek. "Az eredményeink azt sugallják, hogy kivitelezhetõ egy olyan megelõzõ beavatkozás, amellyel csökkenthetõ az 1-es típusú cukorbetegség kialakulása" - írta Mikael Knip, a Helsinki Egyetem munkatársa.

A tehéntejjel táplált csecsemõk szervezetében kétszer nagyobb valószínûséggel fejlõdött ki diabétesszel összefüggõ egy, vagy több antitest (amelyek három hónapos kortól kezdve, egészen 10 éves korig bármikor kialakulhatnak). Az elõzetes eredmények azonban nem elég átfogóak ahhoz, hogy egyértelmûen kiderüljön: a hagyományos tehéntej elkerülésével megelõzhetõ-e a gyermekkori cukorbetegség.

A tehéntejjel etetett csecsemõk 8 százalékánál, a hidrolizált tápszert kapott babáknak pedig a 6 százalékánál alakult ki 1-es típusú cukorbetegség, vagyis az eltérés statisztikailag jelentéktelen volt. "Nem is vártunk 100 százalékos eredményt egy klinikai betegség megelõzésére vonatkozóan" - írta e-mailben a szakember. Ahogy az elõzetes vizsgálat, úgy a jelenleg folyó nagyobb tanulmány során is olyan csecsemõket vontak be a vizsgálatba, akik genetikailag hajlamosak a betegség kialakulására, és legalább egy 1-es típusú cukorbetegséggel együtt élõ családtagjuk van. A gyerekeket egészen tízéves korukig követik figyelemmel.

Finnországban az egyik legmagasabb az 1-es típusú cukorbetegséggel küzdõk aránya a világon. Évente 64 új esetet diagnosztizálnak minden 100 ezer, 15 év alatti fiatal körében.