2024.04.20. - Tivadar

Az ágynyugalom nem jó a terhesség alatt?

Sokan úgy vélik, hogy a várandós asszony és a megszületõ baba számára a lehetõ legnagyobb biztonságot jelenti a maximális ágynyugalom és így a koraszülés is megelõzhetõ. Ez tévhit és sajnos, néha az ellenkezõje igaz.

Judith A. Maloni, a Case Western University professzora, aki a terhességgel kapcsolatos kutatással foglalkozik évtizedek óta, most áttekintõ tanulmányban foglalta össze mindazokat a tudományos ismereteket, melyek a várandós nõk szigorú pihentetésével kapcsolatban születtek.

Sokan úgy vélik, hogy a várandós asszony és a megszületõ baba számára a lehetõ legnagyobb biztonságot jelenti a maximális ágynyugalom és így a koraszülés is megelõzhetõ. Ez tévhit és sajnos, néha az ellenkezõje igaz - írják a Biological Research for Nursing szakfolyóirat különszámában.

Vizsgálatai szerint az Egyesült Államokban átlag egymillió asszonynak tanácsolják a fizikai terhelés, a mozgás lehetõ legteljesebb korlátozását a terhességi szövõdmények megelõzése végett. Az érvek lényege, hogy így a koraszülés megelõzhetõ és a terhesség ilyen kihordása mind az anya, mind a baba szempontjából biztonságos.

A professzor asszony szerint az orvosok nem figyelnek eléggé arra a természetellenes, kedvezõtlen pszichés állapotra, melyet a terhesség alatti kényszerpihenõ jelent. A tudományos vizsgálatok az ágynyugalommal kapcsolatban pedig egész sor egészségügyi hátrányra utalnak.

A hosszú ágynyugalom mérhetõ izomsorvadáshoz vezet. Az izomzat teherbírása kifejezetten csökken. A csontrendszer is kimutatható mértékben károsodik. Statisztikai adatok jelzik, hogy az ilyen terhesség végén megszületõ babák súlya átlagosan csökkent.

Az ágynyugalomra ítélt terhes asszonyok fáradékonyak, alvászavarokkal küzdenek, rossz lesz az emésztésük. Gyakori a hátfájdalom és általában az izomzattal összefüggõ panaszcsoport.

Mind a szülés elõtt, mind azt követõen nem ritka a depresszió és általában a kedvezõtlen hangulatváltás. Sokszor fordulnak elõ emésztési zavarok is. A tanulmány szerzõjének véleménye szerint a terhesek gondozásával foglalkozó orvosok és nõvérek sokat tehetnek azért, hogy a téves közhiedelmet megváltoztassák, és csak akkor javasolják a terhesség alatti ágynyugalmat, ha az valamilyen okból valóban szükséges.