2024.04.19. - Emma

Egyre vékonyabbak a pelenkák

Egyre vékonyabbak a pelenkák
Jelentéktelennek tûnõ fehér por könnyíti meg a kisbabák és szüleik életét: a pelenkába rejtett por nedvesség hatására húsz másodperc alatt zselészerû anyaggá alakul, magába zárva a nemkívánatos folyadékot. Az új technikának, az úgynevezett szuperabszorbernek köszönhetõ, hogy teljesítménycsökkenés nélkül is egyre vékonyabbak lehetnek az eldobható pelenkák. És mivel a száraz babapopsik iránti igény és a hatékony pelenkák piaca nem csökken, az ezzel foglalkozó vállalkozások folyamatosan új fejlesztéseken törik a fejüket.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A ludwigshafeni BASF vegyipari vállalat laborjában a pelenkákat részeikre szedik és teszteknek vetik alá, hogy megvizsgálják, milyen gyakran és mennyi folyadékot képesek felvenni, illetve mekkora nyomás alatt képesek teljesíteni a "feladatukat".

Carola Richter, a BASF higiéniai termékekért felelõs részlegének munkatársa szerint "a szuperabszorber nélkül semmi sem mûködne a pelenkákban". A cég a szuperabszorber elõállításával foglalkozik, saját bevallásuk szerint harminc százalékban uralják a pelenkapiacot.

Minél vékonyabb a pelenka, annál erõsebbnek kell lennie a nedvszívó erõnek - hangzik a legfontosabb szabály. A mai pelenkák pedig egyre csak vékonyodnak: míg a nyolcvanas években nyolcvan grammot, ma már csupán 35 grammot nyomnak. A Procter & Gamble amerikai vállalat pedig a napokban készül piacra dobni legújabb termékét, amely további húsz százalékkal könnyebb, mint elõdje.

Az új technikának köszönhetõen anélkül hagyható el az eddig szükséges cellulózréteg, hogy csökkenne a termék nedvszívó ereje - fejtette ki a vállalkozás szóvivõje.

A vékony, a mozgás szabadságát biztosító pelenkákból azonban nemcsak az örökmozgó gyerekek, hanem a környezet is profitál. A vékony pelenkák megsemmisítése ugyanis a környezetnek kevesebb megterhelést, a vállalkozások számára pedig alacsonyabb szállítási költségeket jelent.

Az eldobható pelenkáknál azonban továbbra is kihagyhatatlan nyersanyag a kõolaj, hiszen egyrészt a mûanyag részek, másrészt maga a szuperabszorber elõállításához is szükséges: 12 gramm porhoz öt gramm kõolaj szükséges. Mivel azonban a Föld kõolajkészletei is végesek, a kutatók már elkezdték az alternatív nyersanyagok utáni kutatást.

Achim Grefenstein, az RKW német vállalat kutatásért és fejlesztésért felelõs kutatója szerint a jövõben lehetséges, hogy a fontos alapanyagnak számító polietilént a jövõben nem kõolajból, hanem bioetanolból fogják elõállítani.

"Egy biztos: a pelenkák piaca folyamatosan növekszik" - mondta el Carola Richter. Fontos felvevõpiac lehet a jövõben Kína, ahol egyelõre nem olyan elterjedt az eldobható pelenkák használata, mint Európában. Ugyanakkor világszerte növekszik az idõs emberek száma és így az inkontinencia kezelését szolgáló termékek iránti igény is. A BASF adatai szerint az elõállított szuperabszorber 15 százalékát ez utóbbi termékek elõállításához használják fel