2024.04.26. - Ervin

Világszerte a vártnál meredekebben csökken a gyermekhalandóság

Világszerte a vártnál meredekebben, és a korábban becsültnél nagyobb ütemben csökken a gyermekhalandóság - derült ki egy frissen közölt tanulmányból, amelyhez új és pontosabb számításokat, illetve modellezést alkalmaztak.

Tudósok szerint 2010-ben 7,7 millió öt év alatti gyermek halálára kell számítani, ez a szám 1990-ben még 12 millió volt - olvasható a The Lancet címû tudományos folyóirat internetes kiadásában közölt tanulmányban. Az összesítésbõl kiderül, hogy tavaly 3,1 millió újszülött, 2,3 millió csecsemõ és 2,3 millió 1-4 év közötti gyermek halt meg a világon.

Az új számítások az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) által 2008-ban becsült 8,7 millió helyett eredményezték a 7,7 millió halálesetet, amihez azt a megjegyzést fûzték, hogy a javulás nem egyoldalú: a fejlõdõ országokban is tapasztalható. "Jobb a helyzet a korábban gondoltnál" - vélekedett Christopher Murray, a Washingtoni Egyetem egészségügyi adatokkal foglalkozó intézetének (IHME) igazgatója, a tanulmány egyik szerzõje.

Murray kollegáival 187 ország gyermekhalandóságról szóló adatait vizsgálta az 1970-tõl 2009-ig terjedõ idõszakban. Felmérésük alapján a gyermekhalandóság évente két százalékkal csökken, ez azonban még mindig elmarad attól a 4,4 százaléktól, amely ahhoz kellene, hogy 2015-ig megvalósuljon az ENSZ célkitûzése a gyermekhalandóság kétharmaddal való visszaszorításáról.

Az amerikai kutató szerint meglepõen gyorsan csökken a gyermekhalandóság Nigerben, Malawiban és Libériában, megtorpant viszont a javulás néhány fejlett országban, így többek között Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban.

"Izgatottak vagyunk, mert a tanulmány megerõsíti elképzeléseinket arról, hogy a (maláriát terjesztõ moszkitók elleni) védõhálónak, a vakcináknak és az A-vitamin tablettáknak megvan a hatásuk" - vélekedett a Melinda és Bill Gates Alapítvány által finanszírozott kutatásról az UNICEF egészségügyi igazgatója. Mickey Chopra a fejlõdõ országokból érkezõ adatokról kiemelte, hogy ha a szegénység visszaszorítása nehézkesen megy is, egészségügyi téren még mindig sokat lehet tenni.

A kutatás a kedvezõ statisztikák mellett ugyanakkor arra is rávilágított, hogy az ENSZ különbözõ programjainak hatása nem mutatható ki a gyermekhalandóság apadásában. Murray szerint ennek inkább ahhoz van köze, hogy az AIDS járványszerû terjedése évekkel ezelõtt tetõzött, és azóta kevesebb gyereket sújt.

Az utóbbi húsz évben hatalmas elõrelépés történt például Etiópiában, ahol 1990-ben az öt év alattiak körében ezer gyerekre 202 haláleset jutott - 2010-re ez a szám 101-re módosult.

Az Orvosok Határok Nélkül (RSF) egészségügyi elemzõje mindazonáltal arra hívta fel a figyelmet, hogy a szegényebb országokban a javulás ellenére még mindig nagyon magas a gyermekhalandóság szintje.

A mutató Szingapúrban a legalacsonyabb, ott ezer gyermekbõl mindössze kettõ hal meg ötödik születésnapja elõtt. Az ázsiai városállamban 1990-ben még nyolc volt a halálesetek száma. Svédországban szintén igen alacsony a gyermekhalandóság veszélye, ezerbõl 2,7 esetben fordul elõ. Az élmezõnyben szerepel még Izland, Ciprus és Luxemburg is.

Az Egyesült Államok 6,7-es mutatójával csak a 42. a rangsorban. A világ legnépesebb országai közül sem Kínában, sem pedig Indiában nem mutatkozott jelentõs javulás.