2024.03.29. - Auguszta

Annak jók a csontjai, aki elég kalciumot kapott újszülöttkorában

Annak jók a csontjai, aki elég kalciumot kapott újszülöttkorában
Az egészséges csontrendszer kifejlõdéséhez nemcsak az a fontos, hogy bõségesen jusson kalcium a gyerek szervezetébe kamaszkorában, amikor gyorsan növekszik, hanem fõleg közvetlenül megszületése után.

Az régóta ismert, hogy a kamaszoknak sok kalciumot kell fogyasztani a növekedés korában, amikor szinte szemmel láthatólag nyúlnak a csontjaik. Ez nemcsak ekkor lényeges, hanem akkor is, amikor eljön az öregkor és ezzel együtt a szinte alig elkerülhetõ csontritkulás.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Chad Stahl és munkatársai 18 napon keresztül 24 újszülött malacot vizsgáltak. A kismalacokból 12 kalciumszegény étrendet kapott, a csoport másik fele viszont sok kalciumot tartalmazó koszton élt és növekedett. A kalciumhiányos malacok csontjai nem voltak olyan kemények, mint a megfelelõen táplált állatoké és a csontok sûrûsége is gyengébbnek bizonyult.

A D-vitaminszint, mely késõbbi életkorban vagy a felnõtteknél a vérben keringõ kalcium mennyiségét szabályozza, a két csoportban gyakorlatilag azonos volt. Ez arra utalt, hogy újszülöttkorban a kalcium beépülése nem a D-vitaminszinttõl függ.

A kutatók megvizsgálták a csontvelõben lévõ õssejteket és itt találkoztak az igazán érdekes tudományos újdonsággal. A kalciumszegényen táplált malacok õssejtjeinek egy része már arra programozódott, hogy csontsejtek helyett zsírrá alakuljon.

A váratlan jelenség fontossága az, hogy az így programozott sejtek képezik az állat egész életében a csontszövetet. Ez azt jelenti, hogy a kalciumban szegény táplálék már a születés utáni napokban eldönti a kifejlõdõ sertés csontrendszerének erõsségét: a csontok több zsírt tartalmaznak és kevesebb kalciumot.

A kóros csontfejlõdés következménye, hogy ezeknek az állatoknak a csontsûrûsége egész életükben rosszabb lesz, ráadásul hajlamosak elhízásra, ami sertések esetében nem túl nagy hátrány, de az emberi fejlõdés szempontjából elõnyösnek nem mondható.

A munkacsoport eredményei, a szakemberek szerint, az élelmiszeripar számára jelölnek ki új irányt, korszerûbb gyermektápszerek készítésére. Ezeket a szempontokat a kismamák táplálkozása szempontjából is fontos volna figyelembe venni.