2024.04.18. - Andrea, Ilma

Fontos kérdések de kivel beszéljem meg?

Fontos kérdések de kivel beszéljem meg?
Kisbabánk egyszerre ismerõs és ismeretlen. A reakciói olykor meglepnek minket, máskor egyenesen megrémítenek. Sír, csuklik; mire lehet szüksége? Csokorba gyûjtöttük a leggyakrabban felvetõdõ kérdéseket, természetesen a megfelelõ válasszal együtt.

Minden este sír

Ne ijedjünk meg. Ezt a fajta sírást többnyire a "földi létre" átállás okozza, de hívják hamis hasfájós sírásnak is.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A nap végén jelentkezik, minden látható ok nélkül. Legyünk türelmesek, a negyedik hónap vége felé általában nyomtalanul elmúlik. Amíg arra várunk, hogy ez az idõszak véget érjen, segíthetünk a babán azzal, ha szoros testkontaktust teremtünk, bebugyoláljuk, ringatjuk. Jó szolgálatot tehet ilyenkor a hagyományos pólya. Az is hasznos, ha tudjuk, hogy minden újszülött legalább napi három órát sír: ennek az az egyszerû magyarázata, hogy nincs más kommunikációs eszközük.

Sokat csuklik

Nagyon gyakran elõfordul az újszülötteknél a csuklás, sõt ez már a méhen belül is megtörténik a magzattal. Az újszülötteknél legtöbbször az az oka, hogy túl mohón szopnak, és a csuklást okozó ideg rángani kezd. Nyugodtan folytathatják az evést, nem kell attól tartani, hogy a baba megfullad! Nincs vele teendõ, magától elmúlik. A citromlé csöpögtetése - mint gyógyír - tévhit, azzal legfeljebb kellemetlen perceket szerezhetünk neki.

Összeragadt a szeme

A jelenség hátterében az áll, hogy a kicsik könnycsatornája sokszor szûk, eldugult, nem elég átjárható. Hogy egy picit megnedvesítsük, a szemet töröljük át vattával, fiziológiás sóoldattal. Mindkét szemhez más vattapamacsot használjunk, és belülrõl kifelé töröljük a szemeket. Ha ez többször elõfordul, vagy a baba szeme bepírosodott, akkor keressük fel az orvost - lehet, hogy gyulladásról van szó, és esetleg a könnycsatorna átmosására is szükség lesz. Ez olyan ambuláns eljárás, amely a babának kellemetlen ugyan, de megoldja a problémát.

Mindig hideg keze-lába

Egy néhány hetes baba gyorsan kihûl. A hõszabályozó rendszerének még alkalmazkodnia kell a méhen kívüli léthez. Nem kell megijedni, és nem szükséges túlságosan befûteni a szobájában sem. Alváshoz 19 fok az optimális, nappalra 22 fok körül állapodjon meg a hõmérõ higanyszála. Kombidressz, pizsama vagy rugdalódzó és egy hálózsák. Ennél több réteget ne adjunk a kicsire, mert túlmelegszik.

Evés után is éhesnek tûnik

Ha úgy látjuk, hogy a babánk éhes maradt, kínáljuk meg még egy adag ennivalóval. Anyatejjel nem lehet túletetni, a tápszer adagolását pedig beszéljük meg az orvossal: lehet, hogy nagyobb adagban vagy másfélébõl kell kapnia ahhoz, hogy jóllakjon. Mindig büfiztessük meg, mert az emésztetlen anyatejre tápszerrel ráetetés hasfájást okozhat.

Honnan tudjam, hogy éhes-e?

Nagyon hamar kiismerhetjük, hogy a kicsi pocakja mikor üres... Ha éhség gyötri, a baba általában sírni kezd. Az elsõ idõkben jó, ha ilyenkor nem várunk túl sokáig, mert ha belehergeli magát, akkor a zaklatottságtól nem tud enni. Néhány héten belül kialakul egyfajta rend, és az apróság nagyjából 3-4 óránként jelentkezik a konyhán... Ha nem ébredne fel négy órán belül, és nem koraszülöttrõl vagy kissúlyú újszülöttrõl van szó, ne keltsük fel, és ne erõltessük az etetést.

Talán fáj a hasa?

Újszülöttkori kólika - errõl még sokat fogunk hallani. Az elsõ három hónapban a leggyakoribb. A baba fájdalmasan felhúzza a lábait, feszeng, kemény a pocakja. Azért, hogy segítsünk rajta, és hogy könnyebben távozzanak a gázok, óvatosan áttornáztathatjuk a lábacskáit, tegyünk meleget a hasára, fektessük az alkarunkra hason fekve, és ringassuk. Kísérletezzünk ki olyan testtartást, amelyben megnyugszik a kicsi. Próbálkozhatunk homeopátiás szerekkel és csecsemõknek adható gyógynövényes szirupokkal.

A kis szõrmók

Úgy született, hogy a hátán, vállain és még az arcán is apró szõrök, pihék vannak. Teljesen normális, ez a vékony szõrtakaró az elsõ hónapok után nyomtalanul eltûnik majd. Leginkább a sötétebb bõrû, sötét hajú babák érintettek.

Mintha kancsalítana

Ha néha kicsit kancsalít, az azért van, mert a megfelelõ izom még nem elég erõs ahhoz, hogy a két szem mozgását összehangolja. Általában semmiféle beavatkozás nem szükséges, ahogy a baba nõ, magától megszûnik a dolog. Ha nagyon gyakran elõfordul vagy állandósul, mindenképpen keressünk fel egy gyerekszemészt, de a védõnõnk segíthet a probléma súlyosságának megítélésében. Az is lehet, hogy csak mi látjuk így, de jobb, ha szakember mondja ki, hogy nincs semmi baj.

Koszmókérdés

A koszmó a hajas fejbõrön elõforduló makacs lerakódás. Az egyik leggyakoribb csecsemõ- és kisgyermekkori bõrtünet. Ártalmatlan, de zavaró lehet, és nem annyira kellemes látvány. Legkönnyebben úgy szabadulhatunk meg tõle, ha a baba fejét, illetve a problémás területet beolajozzuk, majd sapkát adunk a kicsire, és várunk néhány órát, amíg a makacs lerakódás fellazul, és puha sörtéjû babafésû segítségével leszedhetõ. Utána mossuk meg a baba haját. Addig ismételjük ezt a kezelést, amíg eltûnik.