2024.05.08. - Mihály

Gyerek gyógyír

Gyerek gyógyír
A gyerekbetegségek és a mindennapos apró-cseprõ fájdalmak elsõsegélyére sok recept és gyógyír van a természetgyógyászat tarsolyában. Ráadásul ezek nemcsak gyorsan hatnak, hanem egyszerûek is.

Akinek vannak gyerekei, tudja: a fül mindig éjszaka kezd el fájni. A láz akkor lesz a legmagasabb, ha a háziorvos vagy a gyerekorvos éppen szabadnapos. A viszketés, a csuklás és az orrvérzés a leginkább az autóban, a közértben, vagy a buszon jön rá a gyerekre.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A horzsolások és karcolások legnagyobb részét pedig az elsõsegély-szekrénykétõl rendszerint több kilométerre, kiránduláskor szerzik be csemetéink.

A gyerekekkel töltött napjainkat nagyon megkönnyítheti, ha felkészülünk az ilyen "váratlan" eseményekre. A legfontosabb persze nyugalmunk megõrzése és egy jó adag határozottság - na meg az olyan háziszerek ismerete, amelyek a gyerekek számára a legalkalmasabbak.
A következõkben felsorolunk néhány olyan módszert, amelyek segítségével a gyerekkori betegségek gyorsan és mellékhatások nélkül enyhíthetõk.

"Gólyatánc"s kakukkfûtea

Némelyik gyerek csak ritkán lesz beteg, más alig dugja ki az orrát a lakásból, máris megfázik. Legyen bárhogy is: gyerekeknél is érdemes az ellenálló képességre ügyelni, már egészen pici kortól. A népi gyógyászatból ismert, hogy a vadon növõ kakukkfû csíraölõ anyagokat tartalmaz. Ha gyermekünk a megfázás kezdetén van, készítsünk neki egy csészényit ebbõl az illatos teából, mert ez segíthet abban, hogy a betegséget csírájában elfojtsuk.

A következõ természetgyógyászati módszer is az edzettséget fokozza. Ha gyermekünk már betöltötte a 12. életévét, jót tehet neki a "gólyatánc". Töltsünk meg egy kádat hideg vízzel addig, hogy a gyereknek térdig érjen, majd hagyjuk, hogy néhány percig gólya módjára járjon benne. Fontos, hogy a lábát minden lépésnél teljesen kiemelje a vízbõl, és aztán újra belemerítse. Persze a "gólyatánc" elõtt fontos egy meleg lábfürdõ is! Kneipp tiszteletes mindig azt prédikálta: "Soha ne engedjünk hideg vizet hideg bõrre!"

Fájdalom és seb 1x1

Narancsosan virít minden rendes falusi kertben a kalendula, más néven körömvirág. A sérülések és bõrbetegségek igazi gyógyírját már a középkorban nagyra tartották, ma pedig a gyerekgyógyászatban is felmérhetetlen a haszna. Csecsemõkorban a kalen-dulaolaj gyengéden ápolja az érzékeny bõrt, legyen akár pelenkakiütés, égés, viszketés vagy bõrpír a baj. A nagyobb gyerekek kisebb sebeit körömvirág-tinktúrás borogatással is kezelhetjük.
Hasonlóan univerzális hatással bír horzsolások esetén az árnika. A belõle készült 10%-os krém rándulásoknál és ficamoknál jelent nagy segítséget. Púpok, dudorok, véraláfutások, horzsolt vagy vágott sebek, valamint zúzódások esetében felhígított árnika-tinktúrás (1:9 langyos vízben) borogatással segíthetünk a bajon.

Figyelem! Allergiás gyerekek néha nem tolerálják az árnikában lévõ helenalin nevû hatóanyagot. Ilyen esetekben más szereket kell kipróbálni: pl. a fekete nadálytõbõl készült krémmel, ütéseknél és púpoknál pedig a belõle készült borogatással. Vérzõ sebeknél a vérhasgyökér (vérontó pimpó) porát, ficamoknál pedig gyógyföldet (vízzel krémmé keverve) ajánlott éjszakára az érintett területre tenni.

(Vigasz)tapasz testre és lélekre

Tavaszi és nyári kirándulásaink alkalmával valósággal a lábunkkal tapossuk õket: a széleslevelû és a lándzsás útifüvet, a cickafarkot és a százszorszépet, s nem gondolunk arra, hogy ezeknek a mindenütt burjánzó növényeknek összehúzó, vérzéscsillapító, illetve apasztó és hûsítõ hatásuk van, így kiválóan alkalmasak a kisebb sebek, púpok, ütések, rovarcsípések kezelésére. Mielõtt a növények leveleit az érintett területre, sebre feltennénk, ujjainkkal vagy kövek között zúzzuk nedvdúsra õket.

Más növények esetében nem a levelekben, hanem a virágokban rejlik a gyógyerõ! Sérüléseknél, hasi görcsnél, lidérces álmoknál vagy mondjuk orvoslátogatás okozta feszült helyzetekben, netán sokkos állapotban gyors megnyugvást hoznak a Bach-féle "elsõsegélycseppek". E szert Edward Bach angol orvos állította össze öt különbözõ virág eszenciájából. A gyerekek nagyon jól reagálnak a Bach-cseppekre, és betegség vagy krízis esetén ez a legfontosabb!

Elpárolgó félelem

Az a tény, hogy az illatok képesek megnyugtatni, a népi gyógyászat számára magától értetõdik. Így régen a bakfisok levendulaolajjal átitatott zsebkendõt használtak nagy izgalom esetén, a nyafogós gyerekekkel pedig lefekvés elõtt friss illatú citromfûteát itattak. Mindkét gyógynövénynek ma is jelen kell lennie az olyan házi patikában, amely a gyerekeket is figyelembe veszi. Gyógyszerészetileg igazolt, hogy a citromfû illóolaja nyugtató hatású, ezért a belõle készült tea görcsök, hányinger, rémálom és álmatlanság esetén szinte nélkülözhetetlen. A levendulaolaj feszültségoldó, ha a fürdõvizükhöz teszünk belõle, ideges eredetû fejfájásukat orvosoljuk vele.