2024.04.25. - Márk

Mitõl fájhat a kicsi feje?

Nemcsak a felnõttek szenvednek fejfájástól, hanem a gyerekek is egyre gyakrabban panaszkodnak erre a tünetre, mely a kicsiket és a nagyokat egyaránt megviseli. Az okot viszont sokszor nehéz felderíteni. A fejfájásnak – legyen szó a rövidebb, vagy a hosszabb ideig tartó változatáról – számtalan oka lehet. Mi felnõttek sem mindig tudjuk egybõl, mitõl van, a gyerekeknél pedig még bonyolultabb az okokat kideríteni: sok vizsgálatot nem is tudnak rajtuk elvégezni, illetve nem mindig tudnak úgy beszélni a fájdalomról, hogy mi, szülõk, megértsük.

Hinni vagy nem hinni?

Sok szülõben felmerül az is, hogy igazat mond-e a gyereke, amikor fejfájásra hivatkozik, vagy csak az óvodába, iskolába menetelt szeretné megúszni. Az erõs fejfájás általában látszik a gyereken: sápadt, és kerüli az éles fényt. Ha azonban mégis csak szimulálná a bajt, annak is megvan az oka – e mögött szorongás, fóbia és szeretethiány állhat.

Nem elég a gyógyszer!

A felnõttek fejfájásának orvoslására az egyik legegyszerûbb megoldás a tabletta bevétele. A gyakori migrénnel küszködõ gyerekek esetében is gyakran kerül erre sor: „Ne szenvedjen a gyerek! Adok neki egy fájdalomcsillapítót…” gondolja a legtöbb szülõ magában – és a gyógyszer ideig-óráig valóban enyhíti a problémát. De! Az okot nem szünteti meg.

Ha kap is a gyermek gyógyszert, többszálas „kezelésre” van szükség: azonnali megoldásként ilyenkor a gyermeket le kell fektetni, de fel kell deríteni a pszichés háttér feltárását is – különösen, ha nincs a fájdalomnak testi oka. Márpedig az esetek többségében nincs.

Érdemes tehát hamar utánajárni, mert minél tovább fennáll egy probléma, annál nehezebb megszüntetni, arról nem is beszélve, hogy a rendszeres fejfájás tanulási zavarokat is okozhat.

Van, amikor a szem a felelõs a fájdalomért

Elõfordulhat, hogy a gyermek az óvodai, iskolai szûrésen nem akad fent a rostán, mégis kisebb probléma van a szemével – és ez okoz gyakori fejfájást. Sok esetben derül ki, hogy megromlott a gyermek látása, és szemüvegre van szüksége van.

Okkeresés – de hogyan?

A gyermek visszatérõ vagy régóta fennálló tüneteirõl mindenképpen tájékoztatni kell a gyermekorvost, aki valószínûleg a következõ vizsgálatokra fogja elküldeni (az általa felállított fontossági sorrendben):

Gyógymódok

– Mindig körbe kell járni minden lehetõséget!
– Krónikus, elhúzódó, egyéb általános tünetekkel is társuló fejfájásnál belgyógyászati okokra kell gondolni: általános vérszegénység, krónikus vesebetegség, vashiány.

– Enyhébb fejfájásnál segíthet a homeopátia vagy a kínai bedörzsölõs kencék (persze nem egyszerre!).

– Ha még nem tisztázott a fejfájást kiváltó ok, arcüreggyulladásra is lehet gyanakodni. Enyhébb esetben ezt otthon is ki lehet kezelni: lámpázással, testgyertyával az orr két oldalán, gyakori orrfújással (a kicsiknél orrszívás kötelezõ!), illetve megfelelõ orrcseppel.

– Ha lelki eredetû a fejfájás, mindenképp lazítani kell a „pórázon”!

– Az alvás is gyógyírt jelenthet: hagyni kell, hogy a gyermek fejfájásnál akkor, és addig aludjon, amíg a szervezete kívánja!