2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Árulkodó gyermekrajzok?

Árulkodó gyermekrajzok?
Minden gyermek – még a legkisebb is – tud rajzolni, csak mi szülõk, nem értjük. Pedig a rajzok és firkák rengeteg dologról árulkodnak, üzennek. A megfejtéséhez nyújtunk egy kis segítséget. Még lehet, hogy nem is beszél összetett mondatban, vagy nem tudja jól kifejezni magát, de rajzai közlik azt, amit nem tud, vagy nem akar elmondani. Képei alapján megismerhetõ a világról, környezetérõl, családjáról alkotott ítélet, véleménye. Nem kell tanítani, alkosson csak magától! Had maszatoljon, firkáljon krétával a terasz kövére, vagy fesse be az ujjával a sétákon gyûjtött köveket.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A papír melyik részére rajzol?

Már a korai rajzoknál is gondolhatunk arra, nem mindegy, hogy a lap mely részére kerül a rajz, vagy melyik része van jobban kidolgozva:

Felsõ rész: A szellemi értékek érdeklik, erre lesz fogékony, kíváncsiságát máris inkább ezek a dolgok ébresztgetik.
Alsó rész: A biztonság iránti igényét jelzi, valamint azt, hogy inkább a mindennapok történései érdeklik, vagy az átlagosnál erõsebb a gyermek testi orientációja.

Bal oldal: Erõs a kötõdése a múlthoz és az anyához. Ha erre az oldalra nagyobb ábrákat rajzolt, biztos lehet a szülõ abban, hogy jó a gyermek én-képe, ha keskenyebbek a figurák, szorongást sejthetsz, ha pedig lap méreteihez képest nagyon kicsik, akkor valószínûek az önértékelési zavarok.

Ha bármilyen eltolódás érzékelhetõ, jobban meg kell figyelni a gyermek viselkedését, és úgy összerakni az információkat, azaz nem szabad rögtön „kategorizálni”. Szeretettel, odafordulással, kitüntetett figyelemmel sok mindent meg lehet oldani külsõ segítség nélkül is.

Milyen a vonalvezetése?

Azok a gyerekek, akik kemény, egyenes, határozott vonalakat rajzolnak, sokszor akaratosak, öntörvényûek, hamar döntenek és nehéz ebben befolyásolni õket. Hatalmas szeretettel, türelemmel, nagyobb elfogadással többre lehet menni az ilyen gyereknél, mint a szidással, kemény fegyelmezéssel. A laza, puha, gömbölyded vonalakkal rajzoló gyerekek rugalmasabb személyiségek, könnyebben alakíthatóak, nevelhetõek a szülõk részérõl. Az ilyen gyermeket erõsíteni, bátorítani kell, hogy legyen saját akarata, legyen döntési lehetõsége.

Az érzelmek megjelenése: a színek

A telt, erõs színek – piros, kék, sárga, zöld együttes használata – intenzív érzelmekre utalnak, valamint arra, hogy mind a pozitív, mind a negatív érzelmeit meglehetõsen viharosan ki is szokta nyilvánítani. A pasztell-színek használata mindig finomabb, visszafogottabb érzelmi életre, lelki érzékenységre utal, valamint arra, hogy ez a gyermek nem fog örömében tombolni, az ember nyakába ugrani – õ csendesen örül, csendesen szeret. Ezekkel az érzelmi kifejezésekkel nincs tennivalója a szülõknek, el kell fogadnia így a gyermekét akkor is, ha õ teljesen másképp nyilvánít érzelmeket.

A színek jelentése

A gyermekek alapvetõ személyiségük szerint kedvelnek bizonyos színeket, ami természetesen korszakonként változhat. De a dominánsan használt színek nagyon sok alaptulajdonságra utalhatnak:

Vörös: magasfokú aktivitás, önuralom, gyors és könnyû tanulás, alkalmazkodóképesség. A tûz, az energia, az érzelmek, a magabiztosság szimbóluma, de ha fehér lapon túl sok, az bizonytalanságra utal.

Pasztellszínek használata: a kék, szürkéskék, drapp, fakózöld, szürke befolyásolhatóságot, fáradtságot, pesszimizmust, érzékenységet jelez, a rózsaszín az érzékenység, fiatalság, támaszkeresés színe.

Tiszta, élénk színek: kék, zöld, barna: önállóság, nyugalom, összpontosítás, türelem, meggondoltság.

A kék a nyugalom, a béke, a hûség, a részvét, a szeretet szimbóluma, de az erõteljes indigókék a zsarnokság jele is lehet. A zöld a személyiség érettségére, mások védelmezésére, a harmóniára utal, a barna pedig a józan megbízhatóság, az elfojtott, lekötött energiák jelképe.

Élénk sárga, vörössel, narancssárgával: feltûnõ viselkedés, türelmetlenség, keményfejûség, heves reakciók, támadó, kitartó, gyorsan tanuló, rosszul alkalmazkodó. A fény, a melegség, a tudat, a tudatosság, az önállósulás jele is lehet, a narancs boldogságot jelent.

A fekete a szomorúság, komorság színe, vörössel, narancssárgával kombinálva az „ismeretlen“ vonzerejére utal.

Az egyes tárgyak jelentése a gyermekrajzokon

Ház: majdnem minden gyermekrajzon megtalálható, az egó megnyilvánulása. A házból kiszálló füst azt az érzelmi melegséget jelzi, mely a kisgyermek lelkében van. A háztetõ viszonylag sötét színe, a berajzolt cserepek a gyermek önmagát védõ magatartására utalnak. Ha az ablakok nagyok és színesek, a gyerek kíváncsi és nagy a fantáziája. Ha a kapu vagy ajtó kicsi, nehezen lehet „bejutni” hozzá.

Fa: az érzelmeket jelenti. A lap vagy kompozíció bal oldalán álló fa az anyai, a jobb oldalán álló az apai érzelmekre utal. Az érzelmeket jelentõ fa az anyai oldalon látszik. Ha a lombozatban virág vagy termés van, de az ágak nem látszanak, a védekezõ vonalak elrejtik az érzelmeket. Meg kell figyelni, melyik oldalra rajzol több virágot vagy termést. Ha egyikre lényegesen nagyobb tömegben, felhívja a figyelmet az egyik szülõvel való kapcsolatára.

Nap: a fény, az optimizmus jele, a kerítés pedig a lehetõségek korlátozása. Az út az életút, az útkeresztezõdés problémahelyzetre utal. A madarak a szabadság, a pillangók a szárnyaló fantázia jelképei. A vicsorgó fogak, a karmok az agresszivitás jelei, ahogyan a cápák, a ragadozó madarak is.

Az sem mindegy, az adott tárgyból hány darabot rajzol a gyermek. Ha visszatérõek a számok, például mindenbõl kettõt ábrázolt, ez is jelentéssel bírhat. A páros számok nõies jellegûek, a nõi energiát képviselik. Ezen kívül a kettõ a páros élet, a párkapcsolat, a család kiemelkedõ szerepét is hangsúlyozza.

Családrajzok

A legtöbb elemzést az ilyen rajzokból készítik a szakemberek. A szülõ is megtudhat egy-két fontos információt germeke gondolkodásáról, ha megfigyeli a családról készített rajzait.
Mindenképpen pozitív, ha az ábrázolt családtagok egy-két sorban helyezkednek el, ha az alakok egészek, minden testrészük megvan, a rajzoló színes ceruzát használ és a rajzoló helye az utolsó a sorban.

Aggodalomra adhatnak okot egy családrajz kapcsán, ha az alakok rendezetlenül, áthúzva, átfirkálva jelennek meg, esetleg törzs nélkül, ha összezsugorítottak, vagy felnagyítottak, a rajz egyszínû vagy kevés színt használ, illetve ha a rajzon fenyegetõ kifejezés vagy mozdulat látható.