2024.04.26. - Ervin

Ha kövér a mama, akkor kövér a baba?

Ha kövér a mama, akkor kövér a baba?
Köztudott, hogy a túlsúlyos nõknek sokkal nagyobb az esélye, hogy az átlagosnál nagyobb újszülöttet hozzanak világra. Az új vizsgálatok szerint ez igaz akkor is, ha a babavárást megelõzõen jelentõs súlyfölöslegtõl szabadulnak meg! A felmérés során a szakemberek több mint 146 ezer olyan nõ adatait vették górcsõ alá, akik az átlagosnál kétszer nagyobb súlyú csecsemõnek adtak életet. A kutatás adataiból az is kiderült, hogy azoknak a nõknek, akik a terhesség ideje alatt is megõrizték normális testsúlyukat, sokkal kisebb volt az esélye, hogy a szokásosnál nagyobb gyermeket szüljenek.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Valójában nem volt meglepõ az a tény, hogy a túlsúlyos vagy elhízott nõk sokkal nagyobb eséllyel adtak életet az átlagosnál nagyobb súlyú babának.

A test emlékszik!

Mindazonáltal a kutatásból kiderült az is, hogy ha a túlsúlyos nõk a második terhességet megelõzõen súlyfölöslegüktõl megszabadulnak, sajnos nem csökkentik az esélyt, hogy a megszokottnál nagyobb gyermeket hozzanak a világra. A kutatók úgy vélik, ennek az lehet az oka, hogy a fölösleges kilóknak tartós hatása van a szervezetre, és befolyásolják a következõ terhességet, még akkor is, ha késõbb sikerül ezeket a kilókat leadni.

Az átlagosnál nagyobb gyermekeknél mindig sokkal nagyobb az esély a szülésnél bekövetkezõ traumára, és az ekkora újszülötteket gyakran császármetszéssel segítik a világra. Az adatokból az is kiderült, hogy a túlsúlyos nõknél nagyobb valószínûséggel alakul ki a terhességi cukorbetegség.

Kapcsolj idõben!

A kutatók azt is megvizsgálták, hogy ha két terhesség között változás áll be a testsúlynál, az miként hat a születendõ gyermek méreteire? A vizsgálatban résztvevõ nõk kétszer szültek nyolc éven belül. Általánosságban megállapították, hogy azok a nõk, akik mindkét terhességet megelõzõen túlsúlyosak voltak, 70 százalékkal nagyobb valószínûséggel hoztak a világra az átlagosnál nagyobb újszülöttet a második terhességük során. Azoknál a nõknél, akik megszabadultak a súlyfölöslegüktõl, valamelyest csökkent az esély, de soha nem érte el azt a szintet, mint ha folyamatosan normális testsúllyal rendelkeztek volna. A kutatók lehetségesnek tartják, hogy a túlsúlynak még a fogyás után is hosszú ideig tartó hatása van, és erõteljesen befolyásolja a második terhességet. Valószínû, hogy ez a hatás az anya anyagcsere folyamatain keresztül érvényesül.