2024.04.27. - Zita

Az apák felkészítése a szülésre

Az apák felkészítése a szülésre
Halász Katalin gyógymasszõr, doula tapasztalata szerint a férfiak nehezebben kerülnek bele a szülési helyzetbe. Gyakran félelmeiket, szorongásukat a nem megfelelõ belevonódás, tájékoztatás okozza.

Az egyéni szülésfelkészítés során az apák nem csupán elméleti tudnivalókkal gyarapodnak, de azt is megtudják, miként válhatnak fizikai és pszichikai támasszá a várandósság, a szülés idején és a gyermekágyi idõszakban párjuk számára.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A férfiak – mivel nem élik át fizikailag a párjukban lezajló folyamatokat, és a babával sincsenek „összenõtt” állapotban – nehezebben várják be a szülõvé válás útját. A mama kapoccsá válik baba és apa közt. Rendkívül fontos Halász Katalin szerint, hogy a férfiak már a várandósság alatt rá tudjanak hangolódni a mamára, és kapcsolatot tudjanak kialakítani a babával. Ezt különbözõ napi rituálék is segíthetik. Többek közt a pocak kenegetése mandulaolajjal, az érintés, a baba mozgásának érzékelése és a masszázs is ebben nyújt segítséget. Ezzel már a szülés közbeni együttmûködést is megalapozzák.

Katalin a speciális várandósmasszázs mozdulatainak átadásával segít az intimitás kialakulásában, az egymásra hangolódásban. Az apa számára az is erõs fizikai élményt jelenthet, amennyiben a babát õ is melengeti közvetlenül megszületése után. De a fizikai felkészítés mellett pszichikai ráhangolódást is biztosít az egyéni szülésfelkészítés a férfi számára. Így az apa megtudhatja, mi és miként zajlik párja testében a szülés során. A mama odaadja magát a babának, miközben az apa adja magát a mamának a segítségnyújtás által. Fizikailag a masszázzsal, a megfelelõ pozíció megtartásával segíthet. Pszichikailag az odaadó, empatikus figyelem nyújt nagy segítséget. Így a férfi is sokat átélhet a folyamatból, nem külsõ szemlélõdõ lesz. A fészekrakó idõszakban sok segítséget nyújthat odaadásával. Gyakran elõfordul, hogy amennyiben az apa hozzáállása nem segítõ, hanem hátráltató, úgy komplikáció léphet fel vagy késhet a szülés. Katalin segítséget nyújt, hogy kiépüljön az apában az empátiás készség a várandósság alatt, melyet a szülés közben is nyújthat párjának. Segít számára megtalálni a szerepét a felkészülésben. Emellett az anyának fontos szerepe lehet az apa helyzetbe való behívásában. Ezt támogatja, ha érzelmeit, élményei megosztja párjával, így az apa motiváltabb, kreatívabb társsá válik.

Halász Katalin az egyéni szülésfelkészítés kezdetekor megismerkedik az apa szülésre vonatkozó igényeivel is. Kiderül, anya és apa mit vár a felkészüléstõl, van-e bennük olyan információhiány, szorongás, amely feloldását várják az együtt töltött idõ során. Lehetõség nyílik arra, hogy kitérjenek az apa külön kéréseire, kérdéseire. Sok férfi tart attól, hogy megszégyenül, hogy csupán toporog, és nem tud társ lenni a szülés kapcsán. Gyakran a kórháztól, vértõl való félelmük, az orvosokkal szembeni bizalmatlanság uralkodik el rajtuk. Vannak, akik a kiszolgáltatott nõi test látványától tartanak vagy épp a megváltozott pszichikai állapottól, melyet párjuk átél. Katalin a folyamat megismertetése révén belevonja az apát, hogy részt vegyen benne és közös megoldást találjanak. Tudatosítja bennük, mennyire jó, ha együttmûködnek, és mennyire fontos, hogy háttértámaszt nyújtsanak. Kiemeli a férfiak szerepét a gyermekágyi idõszakban, az új család kialakításában. A szerepvállalás, a feladatok megosztása, a biztatás és a biztos pont érzete a kismamák pszichikai és fizikai segítségét adják egyaránt.

http://varandosmasszazs.hu/
Halász Katalin - doula, gyógymasszõr