2024.04.19. - Emma

Az õsszel született babák nagyobb eséllyel lesznek asztmások

Chicago - 30 százalékkal nagyobb a kockázata az asztma kialakulásának azoknál a kisbabáknál, akik a nagy téli hideg és az influenza-idõszak elõtti négy hónapban születnek - állapították meg a szakemberek az Egyesült Államokban.

"Minden újszülött ki van téve ennek a veszélynek, ám van lehetõség a megelõzésre" - mondta Tina Hartert, a Vanderbilt Egyetem asztmakutatási központjának vezetõje, akinek tanulmánya az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine címû folyóiratban jelent meg.

Az orvos szerint, bár ezidáig is tisztában voltak azzal, hogy az õszi hónapokban született kisbabák nagyobb veszélynek vannak kitéve az asztma kialakulásának szempontjából, ám ez az elsõ tanulmány, amely a vírusokban gazdag téli hónapokhoz köti ezt a tendenciát.

Hartert és kollégái 95 ezer kisbaba és anya orvosi eredményeit tanulmányozta Tennessee államban. Azok a csecsemõk, akik bronchiolitisztõl -a légúti szinciciumvírus, az RSV okozta tüdõfertõzéstõl- szenvedtek, fogékonyabbak voltak az asztma kialakulására. Ám a legnagyobb veszélyben az "õszi babák" voltak. "Amit most sikerült kimutatnunk az az, hogy összefüggés figyelhetõ meg a születési idõ és az asztma kifejlõdésének kockázata, valamint a téli hónapok legvírusosabb idõszakai között" - mondta Hartert. Bár bizonyos genetikai adottságok eleve fogékonyabbá teszik a kisgyerekeket az asztmára, a szakember mégis úgy véli, hogy az olyan környezeti hatások, mint a téli vírusos fertõzések, különösen az RSV, még inkább felerõsíthetik ezeket a géneket.

Majdnem minden kisbabát sújt az RSV-vírus az elsõ 3 és 6 hónap között elkapott fertõzések miatt, ám ez általában mindenfajta szövõdmény nélkül múlik el. Hartert célja most annak a bebizonyítása, hogy ezeknek a fertõzéseknek a megelõzése csökkentheti az asztma kialakulásának esélyét. "Most tehát itt tartunk. Be kell bizonyítanunk, hogy a fertõzések megelõzése, hozzásegít az egész életet végigkísérõ krónikus betegség megelõzéséhez" - mondta. A legegyszerûbb megoldás egy vakcina lenne, amely azonban egyenlõre nem létezik. Ám az olyan gyógyszergyártó cégek, mint a GenVec Inc, és az AstraZeneca már dolgoznak az RSV-vakcina létrehozásán.