2024.03.29. - Auguszta

A babára is veszélyes a terhesség alatti elhízás

A babára is veszélyes a terhesség alatti elhízás
A babára is veszélyes a terhesség alatti elhízásEz veszélyt jelenthet nemcsak a mamára, hanem a babára is. A portlandi Egészségügyi Kutatási Központ által végzett kutatás szerint a túlzott terhességi súlygyarapodás eredményeként nagysúlyú babák születnek. Azt már korábban is tudták, hogy a terhesség során kialakult diabétesszel kezelt nőknek általában az átlagosnál nagyobb gyermekeik születnek, ám a most végzett vizsgálatok tapasztalatai szerint a terhesség során elhízott nőknél sokkal nagyobb az esély a túlsúlyos csecsemőre, mint a terhességi cukorbetegséggel kezeltek esetén.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Minden ötödik nő hízik el a várandósság során, de csak 5 százalékuknál alakul ki a terhességi diabétesz. Ez az eredmény rámutat a kismamák táplálkozására való odafigyelés fontosságára.

Hillier és kollégái 41 540 nő terhességét követték figyelemmel 1995 és 2003 között, különös tekintettel az anya súlygyarapodására és a gyermekek születési súlyára. Azokat az eseteket analizálták, ahol a kismama több mint 18 kg-ot hízott (ez a terhességi ajánlott súlygyarapodás maximuma), és arra voltak kíváncsiak, hányan szülnek közülük 4 kg-nál nehezebb gyermeket (ami orvosi szemmel is ?nagy? babának számít).

A nehéz babákból nagyobb valószínűséggel lesz túlsúlyos felnőtt, ezenkívül egyéb, az anya egészségét érintő kockázatok mellett, ez a "túlsúly" növeli a császármetszés esélyét. Összességében a gyerekek 12,5 százaléka született 4 kg-os, vagy annál nagyobb testsúllyal. Azoknak az anyáknak, akik több mint 18 kg-ot híztak, több mint 20 százalékuk szült nagy babát, míg a normál testsúly-gyarapodásúak között ez az arány kevesebb, mint 12 százalék volt.

A terhességi diabéteszesek esetén, akik sokat híztak, 29,3 százalékban adtak életet nehéz csecsemőnek, míg azok a betegek, akiknél normál testsúly-gyarapodás volt megfigyelhető, csak 13.5 százalékban szültek nagy gyereket.
A terhességi cukorbetegség során a magzat túltáplált állapotba kerül, még akkor is, ha az anya odafigyel a súlyára. Ha emellett a kismama még túl sokat is hízik, az a magzat hasonló jellegű elhízásához vezet. Ez azért is veszélyes, mert a túl nagy babák könnyen beszorulhatnak a szülőcsatornába.

A kutatás eredménye bebizonyította azt, amit az orvosok már régóta gyanítottak: a súlytöbblet igenis számít, akár cukorbeteg az ember, akár nem.

A mai napig nagyon sok nő hiszi azt, hogy ha várandós lesz, két ember helyett kell ennie, ahhoz, hogy egészséges gyermeke szülessen. Az orvosok azonban hangsúlyozzák, hogy ha valaki a terhességet megelőzően normál testsúlyú, ne hízzon többet, mint 12-17 kg. Fontos, hogy ennek jelentős része csak a terhesség második felében jelentkezzen. Az első 20 hétben az ideális testsúlygyarapodás 2,5 - 3,5 kg, a hátralevő hetekben pedig további 10-15 kg.