2024.04.19. - Emma

A terhességi cukorbetegség a kettes típusú cukorbetegség elõhírnöke

A terhességi cukorbetegség a kettes típusú cukorbetegség elõhírnöke
A terhességi cukorbetegség szigorú diétával jár, szénhidrátgrammok számolgatásával, percre pontos, napi ötszöri evéssel.

Kevés érintett gondol pozitívan a terhességi diabéteszre, pedig közülük minden második számíthat arra, hogy életmód-változtatás nélkül legfeljebb 12 év múlva cukorbeteg lesz. A terhességi cukorbetegség olyan figyelmeztetés, amit nem árt komolyan venni. A kettes típusú cukorbetegség elõhírnöke lehet, aminek kialakulását az életmód megváltoztatásával elodázhatjuk, vagy akár el is kerülhetjük.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A terhesgondozás során gyakran végzett vérvétel, vizeletvizsgálat lehetõvé teszi, hogy a kismamák terhesség által kiváltott cukorbetegségét idõben észrevegyék, és kezelni kezdjék. Ezt a célt szolgálja a második trimeszterben végzett terheléses vércukorvizsgálat is.

A terhességi vagy gesztációs (GDM) cukorbetegség kialakulása legfõképpen hormonális okokra vezethetõ vissza. Európában a terhes nõk 2-3%-nál fordul elõ. Általában diétával kezelhetõ, de kezelés nélkül a nõk nemcsak saját egészségüket, hanem a magzatot is veszélyeztetik. Rizikófaktornak számít a 30 év feletti életkor, a túlsúly (27 feletti BMI), korábbi terhesség során fellépõ terhességi diabétesz, és az, ha valakiknek egyenesági rokonai között már elõfordult a cukorbetegség.

A tünetek sok esetben olyanok, amelyek a terhesség során egyébként is elõfordulnak, ezért nem adnak okot a gyanúra, úgymint például a fáradékonyság, a gyakori vizelési inger, vagy a szomjúságérzet. De a húgyúti fertõzések, gombásodás mögött is állhat a cukorbetegség. Miután a hazai gyakorlat szerint a kismamák rendszeresen járnak kontrollra, aminek részét képezi a vérvétel, a vizeletvizsgálat és a terheléses vércukormérés, általában idõben kiderül a betegség megléte.

Akiket viszont nem kezelnek, vagy nem kellõen jól, azok a méhlepény rossz tápanyag átadó képessége miatt számos szövõdményt kockáztatnak, köztük olyan súlyosakat is, mint a magzatelhalás, fejlõdési rendellenességek kialakulása, koraszülés.

Ha az anyának magas marad a vércukor szintje a diéta mellõzése miatt, akkor gyakran elõfordul, hogy magzata erõteljesen hízni kezd, és nagyméretûvé, de nem biztos, hogy éretté és fejletté is válik egyúttal. Ez nehéz szülést vagy császármetszést eredményezhet.

Ezeknek az újszülötteknek az életkezdésük is problémákat rejthet. Például elõfordul, hogy nagyon alacsony lesz a vércukorszintjük, emiatt apatikusak, kevésé szopnak, vagy éppen nyugtalanok. A jövõre nézve ezeknek a gyerekeknek 20%-nál 20 éves korukra zavart szénhidrát-anyagcsere zavar alakulhat ki, amivel nagy az esély a 2-es típusú cukorbetegségre.

Ha kiderül, hogy terhességi diabétesz áll fent, akkor azonnal el kell kezdeni diétázni. A szénhidrátszegény étrend összeállításában dietetikus szakember segít, és a kismama terhességi diabétesz ambulancián (diabetológián) kap további segítséget. Csak ritkán kerül sor inzulin adására, a gyógyszeres kezelés szigorúan tilos a terhessé során.

Ki kell emelni, hogy ez a betegség kezelhetõ, aki követi az orvos utasításait, megfelelõen diétázik, netán még mozog is rendszeresen, az vércukorszintjét a normális keretek között tudja tartani, és nem kell semmilyen súlyos következményekkel számolnia. Sõt, azok, akik tudatos figyelnek egészségükre, az átlagembereknél is egészségesebbek lehetnek. Érdekes módon találkoztam olyan nõvel is, aki utólag azt mondta, tulajdonképpen hálás a terhességi cukorbetegségének, mert az egész család táplálkozását, életvitelét sokkal átgondoltabb, egészségesebb irányba fordította ez a kényszerû néhány hónap.