2024.04.16. - Csongor

Éjszakai babasírás

Éjszakai babasírás
A frissen szült anyák körében az egyik leggyakoribb kérdés, és egyben igen sok vita kiváltója, hogy vajon mivel teszünk jobbat az éjszaka során felsíró gyermekünknek: ha hagyjuk, hogy álomba sírja magát, vagy ha beszaladunk hozzá és megpróbáljuk megnyugtatni. Marsha Weinraub pszichológia professzor egy tanulmányában ezt a kérdéskört járja körül, és tudományosan alátámasztott tényekkel igyekszik segíteni a tanácstalan szülõkön. A csecsemõk döntõ többsége képes saját magát megnyugtatni és újra álomba ringatni, hat hónapos korra pedig a legtöbb kisgyerek már anélkül végigalussza az éjszakát, hogy egyszer is felébredne.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Weinraub ugyanakkor hozzáteszi, hogy nem minden csecsemõ mûködik így, ezért vizsgálata során munkatársaival több mint 1200 hat és harminchat hónapos kor közötti gyerekeket követett nyomon éjszakai alvásuk közben. A kutatás kimutatta, hogy a csecsemõknél ugyanaz az alvásritmus jelentkezik, ami a felnõtteknél is, azaz másfél-kétóránként felébrednek, ám szinte azonnal vissza is alszanak. Akik nem alszanak vissza, azok felsírnak, és ezekre a csecsemõkre mondjuk, hogy nem alusszák végig az éjszakát.

A vizsgálatok során a szakemberek arra a megfigyelésre jutottak, hogy hathónapos korukra a csecsemõk 66 százaléka már egyáltalán nem, vagy maximum hetente egyszer ébredt fel az éjszaka során, 33 százalék azonban még ekkor is hetente hétszer felriadt éjjel, ami 15 hónapos korukra már heti kettõ, 24 hónapos korukra pedig heti egy éjszakára csökkent le. Az éjszaka felriadó gyerekek többsége fiú volt, emellett több volt közöttük az ingerlékeny, érzékeny csecsemõ, nagyobb arányban szoptatták még õket, az anyukák között pedig több volt a depressziós személyiség.

Weinraub kifejtette, hogy vizsgálataik több fontos dologra is felhívják a figyelmet, többet között arra, hogy a napközben nyugtalanabb gyerekek éjszaka is nehezebben alszanak, továbbá, hogy az a szülõ, aki rendszeresen közbelép, ha gyermeke éjszaka felriad, illetve csak szoptatás közben tudja elaltatni, meggátolja õt abban, hogy megtanuljon egyedül elaludni.

Az is elõfordulhat továbbá, hogy az anya terhesség alatti depressziója hat hátráltatóan gyermeke nyugodt alvására, ám az sem mellékes szempont, hogy egy kialvatlan csecsemõ mellett is könnyen depresszióssá válhat az anya. A szakember szerint a legfontosabb, hogy mindig ugyanabban az idõben tegyük le aludni gyermekünket, hagyjuk, hogy egyedül aludjon el, ha pedig még 18 hónaposan is alvásgondokkal szembesülünk, keressünk fel a gyerekorvost vagy a védõnõt segítségért.