2024.03.29. - Auguszta

Családi napközi és bölcsõde

Családi napközi és bölcsõde
Családi napközi és bölcsõde is kellene ahhoz, hogy a fiatal szülõk munkát és gyereket is vállalhassanak. A családi napközik nem rivalizálnak a bölcsõdékkel, csupán olcsó és hatékony alternatívát kínálnak a kisgyermekes családoknak a hagyományos gyermek elhelyezési módszerek mellett - közölte a Három Királyfi Három Királylány Intézet. Az intézet tájékoztatása szerint hetvenöt hallgató képzésére elegendõ pénzt nyert a Nemzeti Civil Alapprogramtól a Csodacsalád Egyesület, mely családi napközis nevelõket képez az ország kilenc pontján.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Baján, Kisszálláson, Mindszenten, Kecskeméten, Egerben, Debrecenben, Szendrõn, Tatabányán és nem utolsó sorban Budapesten. Az átképzést olyan munka nélkül maradt, többnyire diplomás embereknek – zömében édesanyáknak! - nyújt lehetõséget a munkába való visszatérésre, akik otthonukban szabályozott körülmények között gyermekfelügyeletbe fognának. Mivel az állami bölcsõdék, óvodák férõhelyei a rendkívül alacsony gyerekszám ellenére sem elégségesek, a családi napközi megoldás lehet azoknak a szülõknek, akik szeretnének visszamenni dolgozni, de a gyereküket nincs kire hagyniuk.

Rendkívül kemény hangú támadás érte a családi napköziket az utóbbi idõben óvoda és bölcsõde pedagógusok részérõl, akik hatalmas üzletet sejtenek a családi napközik mögött, melyek nem egyenlõek azokkal a babyhotelekkel, magánbölcsõdékkel, ahol a gyerekeket lovagolni, úszni viszik és angolul is tanítják havi 70-100 ezer forintért. Szakmaiatlansággal, laza szabályozással vádolják az átlagosan 5-7 gyerek befogadására létrehozott új formát azok, akik a hagyományos intézményi keretek között látnak el sokszor egy csoportban 35-40 gyereket, akikre mindössze 3 mosdó jut.

Ezzel szemben a családi napközikben gyakran munka nélkül maradt pedagógus és segítõje foglalkozik saját lakásában a gyerekekkel, vagy bérel erre egy külön ingatlant, úgy, hogy az minden helyi és törvényi elõírásnak, ÁNTSZ-nek, tûzoltóságnak, katasztrófavédelemnek, gyámügynek meg kell feleljen. Ráadásul az állam mindehhez negyed annyit ad, mint saját intézményeinek, ezért kell a szülõnek is beszállnia a költségekbe.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a bölcsõdés korú (1-3 éves) gyermekek kb 10 százaléka jár állami bölcsibe, viszont az ilyen korú gyermeket nevelõ szülõk 30 százaléka legálisan dolgozik, ennél azonban több azoknak a száma, akik a megélhetésért ilyen-olyan munkát elvállalva, kénytelenek gyermekük elhelyezését napközben biztosítani. Hol van a többi gyerek? Feketén vigyáz rájuk valaki, aki se nem pedagógus, képzést se kapott, nem is adózik és egy szakhatóság sem ellenõrzi.

Dr. Nagy Ágnes Csodacsalád Egyesülete második éve vezet családi napközis tanfolyamot. Eddig 300-an végeztek náluk, a végzettek több mint fele munkanélküli pedagógus, de összességében 70 százalékuk diplomás. 300 hallgatóból kilenc gyakorló édesanyának volt mindössze alapfokú végzettsége, õk jobbára segítõként dolgoznak pedagógusok mellett, felhasználva szülõként szerzett tapasztalataikat.

Az egyesület vidéki gyermekek ellátásában segédkezik. Az oktatásból befolyó pénz a kicsik napi ellátási költségét fedezi: Kisszálláson, Baján, Dávodon, Mindszenten, Szegeden és Kiskunfélegyházán, mert ott a szülõk nem engedhetik meg maguknak a havi 60-80 ezer forintos önköltséget, ami Budapest környékén egy családi napközi díja. Õk havi 10-30 ezer forintból járatják a gyerekeiket családi napközibe, ami az étkezési díjat is magába foglalja. Ugyanezt külön meg kell fizetni az „ingyenes" állami bölcsiben, oviban is, ahol a szülõ az étkezés költsége mellett be kell vigye az ágynemût (amit maga hord haza kimosni), a gyümölcsöt, tisztasági csomagot (WC papír, folyékony szappan, papír zsebkendõ), csoportpénzt fizet, és „önként" támogatja az óvoda, bölcsõde alapítványát.

A Három Királyfi Három Királylány Intézet azért jött létre, hogy elõsegítse a kívánt és tervezett gyermekek megszületését, és ezáltal elérje, hogy több magyar gyermek szülessen, mint ahányan meghalnak Magyarországon. A mozgalmat Dr. Kopp Mária, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének vezetõje indította útjára 2009 júniusában.