2024.04.20. - Tivadar

Csecsemõkori hasmenés - mit tegyünk?

Csecsemõkori hasmenés - mit tegyünk?
Ijesztõ jelenség, ha egy csecsemõnél hasmenés jelentkezik, különösen, ha ahhoz hányás és láz is társul. Ilyenkor elsõsorban vírusfertõzésre kell gondolnunk, és számolnunk kell vele, hogy a baba a felnõtteknél sokkal hamarabb szárad ki, ezért gondoskodnunk kell a megfelelõ folyadékpótlásról is.

Ha a baba még csak szopizik és hasmenéses, hányásos, lázas állapot jelentkezik, akkor mindenképpen vírusfertõzésre kell gondolnunk. Ilyenkor a babát nyugodtan lehet tovább szoptatni és kell is, hogy a folyadékhiányát pótoljuk, sõt ajánlott gyakrabban szoptatni a megszokottnál.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Ha azonban nem akar szopizni, vagy szoptatás után azonnal mindent visszahány, akkor feltétlenül szükséges orvosi segítséget kérni és infúzióval pótolni az elvesztett folyadékmennyiséget és ásványi anyagokat.

Honnan tudom, hogy megy a hasa?

A csak anyatejes babák naponta akár 6-7 alkalommal is kakilnak, de normális a heti 1 széklet is. a széklet színe általában sárga (vagy néha zöldes), az állaga krémszerû. Hasmenés esetén nemcsak gyakoribb lesz a megszokottnál a székelés, hanem a szaga is megváltozik (gyakran bûzös) és az állaga is más lesz (folyósabb, gyakran vizes).

A hozzátáplált csecsemõkre ugyanez vonatkozik, náluk is a gyakrabban történõ székletürítés jár együtt a széklet állagának fellazulásával, azonban az õ esetükben az okok szerteágazóbbak lehetnek.

Mi okozhat hasmenést:

- A hozzátáplálás kezdetén gyakran az étrend megváltozása, 1-1 gyümölcs vagy zöldségféle okozza a hasmenést. Gyakori hiba például, hogy a baba bolti gyümölcslevet kap, amiben tartósítószerek, édesítõszerek, magas szorbit és fruktóztartalom lehet, ami pocakfájást, puffadást és hasmenést okozhat a babánál. Ha egy adott gyümölcs (gyakran a cseresznye, a szõlõ, a szilva vagy a dinnye a hibás) okoz hasmenést, néhány hétig szüneteltetni kell a kóstolgatását és helyette mást adni.

- Hasmenést okozhat még a mosatlan, vagy nem megfelelõen megmosott gyümölcs is, de az is állhat a háttérben, hogy a kicsi mindent a szájába vesz, és kíváncsiságból még akkor is belekóstol, amikor egyébként már kinõtt ebbõl a korszakból, ezért még 2-3 évesen (sõt: óvodáskorban) is elõfordulhat, hogy a hasmenés hátterében egy a kertben vagy a játszótéren megkóstolt bogyó, falevél, a szájába vett homok, vagy a kútvíz áll. Ha van kutyánk vagy macskánk akkor arra is érdemes gondolni, hogy a baba hajlamos belekóstolni a kutya-macska ételébe.

- A csecsemõ hasmenésének hátterében állhat a fogzás is, ilyenkor gyakori a lazább, gyakoribb és a megszokottnál bûzösebb széklet, ami kimarja a kicsi popsiját. A fog áttörése után ez a jelenség magától megszûnik.


Étrendi tanácsok:

Enyhe hasmenésnél, elegendõ, ha megfelelõ folyadékutánpótlást biztosítunk a kicsinek, mégpedig víz formájában (a gyümölcslé, a tea és a többi szükségtelen). Hasfogót semmiképpen nem szabad adni, azzal csak elnyújtjuk a betegséget. Ha a kicsinek 1-2 napig nincs étvágya a hasmenés alatt, az teljesen normális jelenség, ne akarjuk erõltetni az evést. Szerencsére a kicsiknek még mûködnek az ösztöneik, ezért annyit úgyis fognak enni, amennyi jólesik.

Nem szükséges a diétás koszt, egyen nyugodtan, ami jólesik neki, lehet, hogy meg fogja enni a fõzeléket, de az is lehet, hogy csak kiflicsücsköt majszol két napig. Ha még csak a hozzátáplálás kezdetén vagytok, akkor elõfordulhat, hogy a hasmenés alatt a baba néhány napig csak szopizni akar és nem kér szilárd ételt, de a hasmenés elmúltával visszatérhettek a megszokott ételekhez. Ha az állapota 2-3 nap után sem javul, akkor mindenképpen forduljatok orvoshoz még akkor is, ha nincsen láza és nem hány, mert ételallergia, vagy enyhébb fertõzés is állhat a háttérben.