2024.03.29. - Auguszta

Mi a kapcsolat a terhesség és a depresszió között?!

A diabétesz megduplázza a szülés utáni depresszió kockázatát

Chicago - Kétszeres a szülés utáni depresszió valószínûsége azoknál a nõknél, akiknél terhességük alatt vagy kismamaként cukorbetegséget állapítottak meg - közölték amerikai kutatók.

"A szülés utáni depresszió nagyon komoly betegség, amely évente az anyák 10-12 százalékát érinti.

Hosszú távú negatív hatása lehet az érintett nõkre, de gyerekeikre és családjukra is" - mondta Katy Backes Kozhimannil, a bostoni Harvard orvosi iskolájának munkatársa, akinek tanulmánya a Journal of the American Medical Association címû szaklapban jelent meg.

A kutatók 11 ezernél több terhes nõ adatait elemezték, akik 2004 júliusa és 2006 szeptembere között egy New Yersey-ben végzett egészségügyi felmérésben vettek részt. Az adatokat félévvel a szülés elõtt kezdték gyûjteni, és utána még egy évig folytatták. A szakemberek szerint azok a nõk, akiknél diabéteszt állapítottak meg a vizsgált idõszakban, kétszer nagyobb valószínûséggel szenvedtek el szülés utáni depressziót. Ez érvényes volt a diabétesz minden típusára, így a terhességi cukorbetegségre is.

Kozhimannil úgy véli, hogy a szülés utáni depressziót az esetek túl kis hányadában diagnosztizálják és kezelik, ezért is fontos, hogy újabb kockázati tényezõjére derült fény. "A jó hír, hogy a depresszió és a diabétesz is kezelhetõ" - hangsúlyozta a kutatónõ.