2024.04.25. - Márk

Barátkozóbbak az anyjukhoz erõsebben kötõdõ gyerekek

Jó, ha a baba barátkozós!

Azok a gyerekek, akik iskolás koruk elõtt szoros érzelmi kapcsolatban vannak anyjukkal, könnyebben barátkoznak osztálytársaikkal - állapítják meg amerikai kutatók a Child Development címû szaklapban. Nancy McElwain az Illinois-i Egyetem munkatársa csoportjával 1071 gyerek adatait elemezte. A kutatók felmérték, hogy a gyerekeknek három éves korukban milyen erõs volt kötõdésük édesanyjukkal, négy és fél éves korukban pedig arra voltak kíváncsiak, hogy érzéseikrõl mennyire nyitottan kommunikáltak egymással.

Négy és fél éves, azután elsõ osztályos korukban is értékelték a gyerekek nyelvi képességeit, valamint azt, hogy a játszótéri helyzetekben hogyan reagáltak. Az anyákat és a tanítókat arra is megkérték, számoljanak be az elsõs gyerekek iskolai elõmenetelérõl, majd harmadik osztályban a legjobb barátjukkal való kapcsolat erõsségérõl - írja a LiveScience címû tudományos portál.

Megállapították, hogy a biztonságos, érzelmileg nyitott anya-gyerek kapcsolat hatására a kicsikben kevesebb elõítélet alakult ki társaikkal szemben, ami aztán szorosabb barátságokhoz vezetett. Azokban a kapcsolatokban, ahol a korai kötõdés biztonságos volt, a gyerekek négy és fél éves korában nyíltabb érzelmi kommunikációt és jobb nyelvi képességeket találtak a kutatók. A pozitív hatás késõbb is megmaradt, elsõsként kevesebb ellenséges reakciót, harmadik osztályban pedig szorosabb baráti kapcsolatokat tapasztaltak ezeknél a gyerekeknél.

Az eredmények azt jelzik, hogy a gyerekek attól függõen értelmezik a körülöttük lévõ emberek viselkedésének töltetét, hogy családjukban milyenek voltak korai kapcsolataik. "Ha a gyerekek nyugodtan beszélhetnek érzéseikrõl, különösen a negatívakról, az növeli szociális készségüket osztálytársaik körében és ez szorosabb barátságokhoz vezet" - értékelte McElwain.