2024.04.25. - Márk

Már az anyaméhben kezdõdik a gyerekek kétnyelvûsége

Azok a babák, akik már az anyaméhben rendszeresen két nyelvet hallanak, nagyobb eséllyel lesznek késõbb kétnyelvûek - közölték kutatók a Psychological Science címû szaklapban megjelent tanulmányukban. A University of British Columbia pszichológusai egy francia kutatóval együtt vizsgálták újszülöttek két csoportját. Az egyik csoportba tartozó babák csak angol nyelvû beszédet hallottak méhen belül, míg a másik csoportba tartozó magzatok az angolon kívül tagalog nyelvet is hallottak, amelyet a Fülöp-szigeteken beszélnek.

A kutatók a babák nyelvek iránti preferenciáját az újszülöttek szopóreflexének segítségével vizsgálták, mert igyekvõbb szopásuk az inger iránti érdeklõdésüket jelzi.

Az elsõ tesztben a csecsemõk 10 percen át hallottak beszédet, mely percenként váltakozva angol vagy tagalog volt. Azok az újszülöttek, akik az anyaméhben csak angol beszédet hallottak, nagyobb érdeklõdést mutattak az angol iránt, azaz szopóreflexük erõsebb volt ilyenkor, mint amikor tagalog nyelv hangzott fel mellettük. A magzatként már két nyelvnek kitett csecsemõk ezzel szemben egyforma érdeklõdést mutattak az angol és a tagalog iránt is. A kutatók szerint ez arra utal, hogy a születés elõtti kétnyelvûség hatására a babák jobban figyelnek mindkét nyelvre, vélhetõen könnyebben meg is tanulják azokat.

A szakemberek azt is vizsgálták, vajon különbséget tudnak-e tenni az újszülöttek a két nyelv között, ami a kétnyelvûség feltétele. A kutatók szerint az eredmények azt mutatják, hogy a kétnyelvû csecsemõk az egynyelvûekhez hasonlóan képesek voltak a nyelvek megkülönböztetésére, ami hozzájárul ahhoz, hogy ne keverjék össze a késõbbiekben két nyelvüket.