2024.04.25. - Márk

Vigyázat élõsködõk!

Vigyázat élõsködõk!
Meleg van, ilyenkor természetes, hogy a rekkenõ hõségben mindenki minél kevesebb ruhában szeretne otthon vagy a szabadba heverészni. Ez alól a gyermekek sem kivételek. De még mielõtt pelenkára és bugyira vetkõztetnénk csemetéinket, nem árt felkészült a várható kellemetlenségekre!

A szúnyogok elsõsorban vízparton, de akár a lakásunkban is elõfordulhatnak. Csípése kisebb nagyobb bõrpirosodást, duzzanatot és viszketést eredményezhet. Szívása még felnõttként is kellemetlen, nemhogy gyermekként.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A megelõzése nem mondhatni, hogy a legkönnyebb, fõleg a gyermekek esetén. Szabadban nem alkalmazhatunk szúnyogirtó spray-ket, mert nincs értelme. Olyan bõrvédõ krémeket használhatunk, melyek kifejezetten az õ számukra lett készítve. Vegyszeres bõrvédelem helyett használhatunk gyógynövényeket, például a friss diólevelek elriaszthatják a rovarokat.

Kisebb babák esetén külön vásárolható a babakocsira szúnyogháló, ami hatásos védelem tud lenni a vérszívók ellen.
Szúrós méhecskék és darazsak

Minden élõsködõ közül a méh, darázs és a lódarázs szúrása a legrosszabb. Egyrészt nagyon fájdalmas, másrészt súlyos következménnyel járhat, fõleg az olyan személyeknél, akik allergiára hajlamosak. Kivédése szinte lehetetlen. Csípése esetén kékesvörös daganat jelenhet meg, légszomj, szívtáji nyomás, vizeleti inger, sõt ájulás is elõfordulhat. A méhcsípésnél a fullánk általában a bõrben marad. Ezért minden esetben ki kell húzni, érdemes csipeszt használni. Majd a duzzanatot meg kell tisztítani és gyulladáscsökkentõ krémmel be kell kenni.

Nagyon fontos, hogy ha a szúrás a szájban vagy a torokban történik, akkor azonnal orvosi segítséget kell kérni!
Méhcsípés esetén használható gyógynövények

Zsályakenet: A friss, megmosott zsályaleveleket szétmorzsoljuk, pépessé törjük. Ezt a pépet a csípés helyére rakjuk.

Útifûkenet: Az útifû leveleit alaposan megmossuk, majd szétmorzsoljuk. Ugyanúgy, mint a zsálykenetet a csípés helyére tesszük.

Kis svédkeserû: Gyorssegélyként svédkeserûbe mártott vattacsomót helyezünk a csípés felületére.

Darázscsípés esetén: Használj gyenge savas oldatot, például ecetet, citromlevet, hogy közömbösítse a lúgos kémhatást.
Furakodó kullancsok

A tévhittel ellentétben a kullancsok nem a fák ágairól támadnak, hanem az aljnövényzetrõl. Fõleg erdõs kirándulások alkalmával kell fokozottabban védekezni ellenük. A csípések csökkentése érdekében a zárt öltözet elengedhetetlen. Lehetõleg hosszú szárú nadrágot és zoknit viseljünk. Mivel alulról támadnak érdemes a zoknit ráhúzni a nadrágra. A legbiztonságosabb mégis a védõoltás, az esetleges problémák elkerülése végett. Ha mégis gyermekünkbe fúródna, a leghatékonyabb csipesszel kiszedni. A fejét kell elkapni és gyorsan kihúzni. Probléma esetén feltétlenül forduljunk orvoshoz!
Védelem a lakásban

Nem csak a természet rejt kisebb nagyobb veszélyeket, hanem otthonunk is­. Szúnyog, légy, pók, és sorolhatnám még a kisebb kellemetlen meglepetéseket. Ezek közül is a leggyakoribb; a rémes vérszívó a szúnyog és a pimasz légy.

Jól emlékszek még dédnagyapámra, aki a jól bevált légycsapót használta. Ma már szerencsére vannak ennél könnyebb megoldások. De még mielõtt valaki elõkapná a rovarirtót és telefújná vele a lakást, nem árt elõtte néhány dologgal tisztába lenni. A legfontosabb, hogy vegyszeres irtást nem szabad a gyermek szobájában alkalmazni. Olyan bõrvédõ krémeket használhatunk, melyek kifejezetten az õ számukra lett készítve. Vegyszeres bõrvédelem helyett használhatunk gyógynövényeket, például a friss diólevelek elriaszthatják a rovarokat.

A legjobb megoldás, ha a lakást fõként a csemeténk szobáját jól záródó szúnyoghálókkal védjük. Kisebb baba esetén kifejezetten kiságyra tehetõ szúnyogháló is hatásos védelem tud lenni. Segítségével nemcsak a szúnyogok, a pókok, de még a méhek és a darazsak csípéseit is kivédhetjük.