2024.03.29. - Auguszta

Asztmát okozhat a babánál a mama méhen belüli fertõzése

Összefüggést találtak amerikai kutatók az anya terhesség alatti fertõzése és az utódnál késõbb kialakuló asztma között. A 16 évet átfogó tanulmányban mintegy 400 ezer szülést követtek nyomon Kaliforniában. Megállapították, hogy amikor az anyánál a méh gyulladással járó fertõzése volt és a baba koraszülött is volt, sokkal nagyobb valószínûséggel fejlõdött ki asztma a gyerek 8 éves koráig.

Ezt a gyulladást a hüvely néhány fajta bakteriális fertõzése okozza, például az E. coli vagy a Streptococcus B baktériumcsoport.

Darios Getahun kutatásvezetõ szerint tanulmányuk azt bizonyította, hogy az utódnál kialakuló asztma kockázati tényezõjeként függetlenül jelenik meg a koraszülöttség és a méhfertõzés. A szakember hangsúlyozta, hogy megállapításaik rámutatnak a terhesgondozás fontosságára.

A kutatók 397 852, 1991 és 2007 közötti szülés adatait elemezték. Ha az anyának méhfertõzése volt és a baba koraszülöttként jött világra, akkor a fekete gyerekeknél 98 százalékkal, a spanyolajkúaknál 70 százalékkal, a fehéreknél pedig 66 százalékkal emelkedett az asztma kockázata.

2006-ban közel 10 millió amerikai gyereknél diagnosztizáltak asztmát, 6,8 millió gyereknek volt asztmás epizódja, így ez a leggyakoribb krónikus gyerekkori betegség az Egyesült Államokban.