2024.03.29. - Auguszta

Tévhitek és igazságok várandóság alatt

Ha kerek a kismama hasa, lány lesz, ha kívánja a savanyút, akkor….. Sok ilyen igaz vagy igaznak vélt „jóslás” létezik, amibe a várandós nõk belekapaszkodhatnak. De melyik közülük a valós, és miért?

Anyáról gyermekre szállnak azok a népi bölcsességek, tudományos, de leginkább eseti tapasztalatokból merítkezõ kijelentések, amelyek a várandósság alatti viselkedésre, szokásokra, a születendõ gyermek nemére vonatkoznak. De, mi az igazság, melyik állításnak hihetsz, ha babát vársz?

Ha a kismama hasa kerek, lánya lesz

Nem igaz! – állítja Brigit Laue szülésznõ egyik, a témában írt könyvében. Azt, hogy milyen formát (gömb vagy kúp alakút) vesz fel a kismama pocakja, rengeteg dologtól függ: így a medence csontosságától, az izmoktól, kötõszövetektõl. Az azonban gyakran elõfordul, hogy a fiúk esetében általában valamivel nagyobb (néhány esetben) csúcsosabb a várandós nõ hasa.

A várandósság tönkre teszi a kismama fogát

Nem igaz! Tény, hogy a hormonális változás megkönnyítheti a baktériumok elszaporodását, valamint ilyenkor a nyál is több savat tartalmazhat, ami kedvezõ táptalaj lehet a fogszuvasodásnak, de helyes szájápolással ezt kordában tarthatja a várandós anyuka. Ha odafigyel a szájápolásra és rendszeresen tisztítja a fogközöket is fogselyem, szájzuhany használatával, megakadályozza a baktériumok elszaporodását, így megálljt parancsolhat fogai romlásának.

A második gyermeknél gyorsabban és nagyobbra nõ a has

Nem igaz! Sok nõ úgy gondolja, hogy az izom-és kötõszövet sokkal hamarabb és nagyobbra tágul a második terhességénél, hiszen már alaposan megnyúlt az elsõ babánál. Erre tudományos bizonyíték nem létezik! „A gyerekek és a méh minden terhességnél ugyanolyan sebességgel nõ” – mondja Laue.

A terhesség alatti rosszulléteket a lány magzat okozza

Nem igaz! A hányinger oka a HCG hormon, mely arra szolgál, hogy fenntartja a terhességet. Mindenkinél és minden terhességben más „választ ad” ez a hormon, és egyes nõk erre a többi kismamához képest érzékenyebben reagálnak.

A terhes nõk feledékenyek

Van benne igazság! Sok nõ panaszkodik a terhessége alatt emlékezetkiesésrõl. Egy kanadai tanulmány szerint ez a jelenség a születendõ gyermek nemétõl függ – a tesztek szerint a lány gyermekek édesanyjai rosszabb eredményeket értek el, mint a fiúké. A kutatók szerint azonban gyanítják, hogy mindebben az alváshiány is szerepet játszik.

A háton lévõ tetoválás megakadályozza a gerincközeli érzéstelenítés (PDA) hatását

Nem igaz! Kivéve, ha a tetoválás behegesedett és sûrû és színes pigmentek kötõdnek a bõrbe. Ilyenkor nehezebben halad át az injekciós tû az érzéstelenítendõ terület felé. Az aneszteziológusok általában megkeresik azt a részt, amin nincs tetoválás, de legalábbis nem színes.

Ha kívánós, akkor várandós

Nem feltétlenül igaz! Dehogy rajong a kismama olyan fura kombinációkért, mint a pácolt hering, a nutellás pogácsa vagy a mustáros kenyér. A kívánósságot a „szárnyaló” HCG hormonok okozzák a terhesség elsõ szakaszában, amire sok nõ „válaszol” sóvárgással. De! A kívánósság és a fura kombinációk (édes után sós, majd megint édes) utáni vágy egy sima betegség esetében is tetten érhetõ – mondja Laue – így ezekbõl a jelekbõl egyértelmûen nem lehet következtetni a terhességre.