2024.04.24. - György

Túlsúlyos kisgyerekek lehetnek a duci babáktól

Chicago - A korai étkezési szokások fontosságát jelzi, hogy gyermekként nagyobb valószínûséggel lesznek elhízottak azok, akik kisbabaként is nagyobb súlyúak voltak. Figyelni a gyerekek étkezését és bátorítani õket arra, hogy sok vizet igyanak, segíthet kordában tartani a súlyukat - olvasható a Pediatrics címû szaklapban megjelent két tanulmányban. Az utóbbi húsz évben az Egyesült Államokban duplájára nõtt az elhízott gyerekek száma, a gyerekek egyharmada túlsúlyos vagy elhízott. Az járványszerû elhízás egészségügyi problémákhoz vezethet, nõhet a szívbetegségek, a cukorbetegség és a rák kockázata.

A Harvard Egyetem és a bostoni gyerekkórház kutatói négy csoportra bontva vizsgáltak 559 gyereket. Az apróságokat születési, hathónapos, és hároméves korukban mért súlyuk és magasságuk alapján vizsgálták, háromévesen minden 10 gyerekbõl egy elhízott volt.

A születéskor legnagyobb súlyúaknak és a hathónapos korukra sokat felszedõ kicsiknek együttvéve 40 százalékkal magasabb volt az esélyük arra, hogy háromévesen elhízottak legyenek.

"Ez arra utal, hogy a kiskori gyors súlygyarapodás az, ami jobban növeli a kockázatokat a nagyobb születési súlynál" - írta kollegáival Elsie Traveras. A hároméves korban tapasztalt elhízás nem feltétlenül marad meg a gyerekkor késõbbi szakaszában vagy a felnõttkorban, de növeli a kockázatokat - állítják a szakemberek.

A Harvard kutatói szerint fontos megtanítani a szülõknek és más gondviselõknek, hogy jobban figyeljenek a gyerekek étrendjére, és felismerjék, mikor lakott jól a gyerek.

A folyóiratban megjelent másik tanulmány szerint egyszerû módja megakadályozni a gyerekek hízását azzal, hogy sok víz fogyasztására ösztökélik õket - írják a dortmundi gyermektáplálkozási kutatóintézet munkatársai. Dortmund és Essen szegényebb környékeinek iskoláiban vízcsapokat állítottak fel, és 1641 második és harmadik osztályos tanulót bátorítottak arra, hogy igyanak több vizet. Az iskolások mindössze egy pohárnak megfelelõ vízmennyiséggel ittak többet, de így is 31 százalékkal csökkent az elhízás veszélye.