2024.03.29. - Auguszta

A várandós nõk influenza elleni oltása a babát is védi

Kisebb eséllyel kerültek kórházba légzõszervi betegség miatt életük elsõ hat hónapjában azok a csecsemõk, akik anyját várandósan beoltották influenzavírus ellen.

A tanulmányba két amerikai õslakos rezervátumban élõ, összesen 1160 anya-gyerek párost vont be Angelia Eick és kutatócsoportja. Az amerikai õslakosok közösségeiben a gyerekek a szokásosnál nagyobb arányban kapnak el súlyos légzõszervi fertõzéseket, mint az amerikai átlagnépesség körében.

A követéses vizsgálat három influenzaszezonban kísérte nyomon az anyákat és csecsemõiket. A tanulmányban résztvevõktõl vért vettek az influenzaszezonok elõtt és után, valamint figyelték náluk az influenzaszerû tünetek megjelenését.

A baba születését követõ influenza szezonban a beoltott anyák csecsemõi 41 százalékkal kisebb eséllyel fertõzõdtek meg a laboratóriumi vérvizsgálatok szerint, és 39 százalékkal kisebb valószínûséggel kerültek kórházba influenzaszerû megbetegedésekkel, mint azok a gyerekek, akik anyja nem kapott influenza elleni védõoltást.

A kutatók azt is megállapították, hogy a vakcinált anyák újszülöttjeinek vérében magasabb volt az influenzavírusok elleni antitestek aránya születéskor, valamint 2 és 3 hónapos korban is.