2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A túl sok mangán rontja a gyerekek intelligenciáját

A mangán, amely nyomelemként nélkülözhetetlen a szervezet számára, nagyobb mennyiségben ronthatja a gyerekek intellektuális képességeit. A montreali Québeci Egyetem kutatóinak megfigyelése szerint azok a gyerekek, akik az ivóvízzel nagyobb mennyiségû mangánt vettek magukhoz, rosszabbul teljesítettek az intellektuális mûködést mérõ teszteken, mint azok a gyerekek, akik kevesebb mangánnak voltak kitéve. Ismertetett eredmények alapján a kutatók sürgetik az ivóvíz biztonságosnak tekinthetõ mangántartalmára vonatkozó nemzeti és nemzetközi elõírások felülvizsgálatát, valamint biztatnak az otthoni vízszûrõ berendezések használatára.

A tanulmányban 362, hat és 13 év közötti québeci gyereket vizsgáltak. Mérték otthonukban az ivóvíz mangán-, vas-, réz-, ólom-, cink-, arzén-, magnézium- és kalciumtartalmát. A mangán koncentrációja és az étkezésre, életvitelre vonatkozó kérdõív adatai alapján megbecsülték a kutatók, hogy a gyerekek szervezetébe mennyi mangán jutott. Ezt követõen tesztekkel mérték fel a résztvevõk motoros és kognitív képességeit, valamint viselkedésüket.

Mint Maryse Bouchard, a tanulmány vezetõ szerzõje elmondta, szignifikáns (hat pontos) csökkenést tapasztaltak az IQ értékében a nagyobb mangán koncentrációjú ivóvíznek kitett gyerekeknél, noha ezek a mangánszintek jóval a most megengedett határérték alatt voltak.