2024.04.19. - Emma

Tizenévesen nagyobb a koraszülés kockázata

A tizenéves kismamáknál nagyobb a valószínûsége a koraszülésnek. Több mint 5 ezer nõ részvételével végezték el Angliában azt a felmérést, amely szerint a 14 és 17 éves kor közötti terhes nõknek nagyobb a kockázatuk a koraszülésre.

A tanulmányba bevontak minden 14 és 29 év közötti nõt, akik egy kétéves perióduson belül Anglia észak-nyugati területén gyermeknek adtak életet. Közülük a 17 év alattiaknál 21 százalékkal nagyobb eséllyel született éretlenül a baba. A tanulmányból kiderült, hogy maguk a tizenéves anyák is nagyobb valószínûséggel voltak alultápláltak, mint idõsebb társaik.

Mint Louise Kenny kutatásvezetõ, az írországi Cork egyetemének szülész-nõgyógyásza elmondta, még inkább meglepte õket, hogy a kamaszok második terhességénél 93 százalékkal magasabb volt a koraszülés kockázata, mint a 17 évnél idõsebb kismamáknál.

A szakemberek az eredményekkel kapcsolatban felhívták a figyelmet az utókövetés, valamint a fogamzásgátlásra vonatkozó adekvát tanácsadás fontosságára.