2024.03.29. - Auguszta

Az amerikai adoptálók kislány babákra vágynak

Kislány, és emellett lehetõleg nem fekete bõrû babára vágynak az amerikai örökbefogadó szülõk egy frissen ismertetett amerikai-brit tanulmány szerint

A Kaliforniai Technológiai Intézet, a New York-i Egyetem, valamint a London School of Economics közös kutatásában 2004 és 2009 között vizsgálták az örökbefogadási eljárásokat az Egyesült Államokban.

A szakemberek szerint az évek során jellegzetes ellentmondásra lettek figyelmesek: egyfelõl jelentõs azoknak a szülõknek a száma, akik nem találnak gyereket maguknak, másfelõl ugyanakkor jócskán emelkedett az elhagyott vagy a szociális hálóra bízott gyerekek száma is - írta Leonardo Felli közgazdászprofesszor, a tanulmány egyik szerzõje.

Az örökbefogadások elemzése azt mutatta, hogy egy babának hétszer nagyobb esélye van arra, hogy megakadjon rajta az örökbefogadók szeme, ha nem fekete bõrû. Emellett az is kiderült: a jövendõbeli szülõk inkább lányra vágynak, semmint fiúra. Az eredmények szerint a kislányok háromszor "kelendõbbek".

Utóbbi megállapítás még a tudósokat is meglepte, mivel "a természetes szülõk rendszerint inkább kisfiúra vágynak" - fogalmazott Felli.

A tanulmány arra is rávilágított, hogy az örökbefogadók készek 16 ezer dollárral többet fizetni, hogy kislányt kapjanak, és akár 38 ezerrel többet áldoznak azért, hogy ne fekete bõrû legyen a baba.