2024.04.25. - Márk

Ikerszülésnél nagyobb a szülés utáni depresszió kockázata

New York - Az ikreket világra hozó nõknél az egy babát szülõkhöz képest 43 százalékkal nagyobb valószínûséggel találtak depressziót kilenc hónap elteltével - jelentették be a Pediatrics címû szaklap szerdán megjelent számában közölt tanulmányukban amerikai kutatók.

A baltimore-i Johns Hopkins Egyetem orvosai megjegyzik, hogy a nagyobb kockázatú terhesség és a többszörös szülés is stresszel telt életesemény. "A több csecsemõ gondozásával járó különleges követelmény nagy mértékû szülõi stresszt, fáradtságot és szociális elszigetelõdést eredményezhet" - hangsúlyozta Yoonjoung Choi, a kutatás vezetõje.

Choi kutatócsoportja az Egyesült Államokban elvégzett, korai gyermekkort vizsgáló átfogó felmérés adatait elemezte. 7293 egyszeres- és 776 ikerszülés után lévõ nõ szerepelt a tanulmányban kilenc hónappal 2001-es szülésük után.

Az ikreket szülõ nõk 19 százalékánál jelentkeztek közepes vagy súlyos depressziós tünetek, míg az egy gyereket szülõ nõk 16 százalékánál. A teljes elemzés azt mutatta, hogy depressziós tünetei 43 százalékkal nagyobb valószínûséggel voltak a többszörös szülés után lévõ nõknek, mint azoknak, akik egyszerre egy babát hoztak világra.