2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Néhány héttel korábbi születés is késleltetheti a gyerekek fejlõdését

Chicago - A 40. hétnél néhány héttel korábban született babáknak nagyobb a kockázatuk arra, hogy az óvodában elmaradjanak a fejlõdésben, vagy viselkedési problémáik adódjanak - állapította meg egy 160 ezer gyerekre kiterjedõ, hétfõn közzétett amerikai vizsgálat.

Nagyobb esélye volt a tanulmányban szereplõ, korai idõpontban - ám nem koraszülötten - világra jött gyerekeknek arra is, hogy ne kezdhessék meg az iskolai tanulmányaikat, visszatartsák õket az óvodában.

Steven Morse, a Floridai Egyetem munkatársa kutatócsoportjával 152.661 idõre született és 7.152, a vártnál pár héttel korábban született gyerek adatait elemezte. Megállapították, hogy a 34. és 36. terhességi hét között világra jött babáknak 36 százalékkal nagyobb esélye volt óvodás korukban a fejlõdésben való lemaradásra, viselkedési problémákra, mint a 37. és 41. terhességi hét között születetteknek. Az elõbbiek valamivel több mint négy százalékát érintették ezek a gondok, míg a normál idõben világra jöttek három százalékát.

A szakemberek úgy vélik, hogy az arány így is kicsi, ezért nem szabad a szülõket rémisztgetni vele, ám az orvosoknak érdemes külön is odafigyelni a pár héttel korábban érkezett újszülöttek fejlõdésére. A vizsgálat megerõsíti azokat a korábbi feltételezéseket, hogy a terhesség utolsó hónapjában a magzat és a magzati agy még fejlõdik.

A tanulmányt - amely a Pediatrics címû szaklap áprilisi számában jelenik meg - az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia honlapján hétfõn tették közzé.