2024.04.20. - Tivadar

Gyermekkori ekcéma kialakulása, tünetei

Gyermekkori ekcéma kialakulása, tünetei
A gyermekkori ekcéma tünetei sokszor már csecsemõkorban jelentkeznek. A baba bõre száraz, kissé hámlik, elsõsorban az arcon és a homlokon bõrpír alakul ki, késõbb térd- és a könyökhajlatban, esetleg testszerte vörös, viszketõ, érdes felszínû foltok jelennek meg.

A foltok erõsen viszketnek, s kialakulhat a viszketésvakarás ördögi köre: viszket, ezért a gyermek vakarja, a vakarás miatt még inkább viszket, még inkább vakarja, s így a tünetek egyre komolyabbak. A szülõk néha azt tapasztalhatják, hogy ekcémás gyermekük állapota a megfelelõ kezelés ellenére is romlik.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


Szinte mindig megfigyelhetõ a szezonális ingadozás: a gyermekek nagy részénél a tünetek télen erõsödnek, nyáron ritkulnak, de az is elõfordul, hogy éppen a nyári izzadás járul hozzá az újabb foltok kialakulásához.

Rontja a helyzetet a stressz: ha például a gyermek közösségbe kerül, vagy kistestvére születik, szinte törvényszerûen elõjönnek a foltok. A kivakart bõrön pedig kisebb-nagyobb sérülések, repedések alakulnak ki, utat nyitva a környezetbõl behatoló kórokozóknak. Ezek gyakran az uszodák vizébõl származnak, s újabb fertõzéseket okoznak.

A baktériumok közül leggyakrabban a Staphylococcusok okoznak bajt: sárgás pörkökkel fedett, nedvedzõ bõrelváltozásokat. Kezelés nélkül ezek a gennyes foltok gyorsan terjednek, egymással összefolyhatnak, illetve a vakarás „segítségével” egyéb testfelületeken is hasonló tüneteket hoznak létre. A gyermek alapos kezeléssel pár nap alatt meggyógyítható. Természetesen fokozott óvatossággal kell ellátni az ekcémás területeket. Vigyázat: a nedvedzõ elváltozások fertõznek, ezért rendszeres fertõtlenítés szükséges, a kezeket pedig érdemes gumikesztyûvel védeni.

Fertõzés miatt vírusos szemölcsök is kialakulhatnak a bõrön. A speciális szemölcs közepe köldökszerûen behúzódik, erõs nyo másra kásaszerû massza ürül. Amíg az elváltozások nagyon aprók, ecsetelõvel el lehet tüntetni azokat, késõbb azonban már csak az orvosi „lekaparás” segít.

A gyermekkori ekcéma kezelésében elsõdleges jelentõsége van a bõr zsírozásának, a kiszáradás megelõzésének. Fontos a megfelelõ mosdószer használata, amely nem szárítja tovább az érzékeny bõrt, és kerülni kell a meleg vízben történõ, hosszas ázást.

Ha a kicsi szeret a kádban pancsolni, hetente kétszer-háromszor készítsünk speciális fürdõt: a vízbe erre a célra kifejlesztett fürdõolajat tegyünk, amely visszazsírozza a bõrt. Naponta egyszer-kétszer használjunk megfelelõ testápolót. Erõsebb tünetek esetén a bõrgyógyász által felírt készítmények a megfelelõek.

Szerzõ: Dr. Vass Ilona

Forrás: Anyák Lapja