2024.04.19. - Emma

Terhességi toxoplazmózis veszélyei és megelõzése

Terhességi toxoplazmózis veszélyei és megelõzése
A toxoplazmózis kórokozója, egy egysejtû parazita, mely a macskában szaporodik, de a „köztigazda” lehet bármilyen melegvérû állat, illetve az ember is. Magyarországon nagyon elterjedt, a lakosság ~50%-a átesett a fertõzésen.

A fertõzés terjedése: A kórokozó a tápcsatornán át, a fertõzött macska ürülékével, szennyezett földdel, mosatlan zöldséggel-gyümölccsel, vagy a köztigazda állat húsának fogyasztásával kerülhet az emberbe. Ha egészséges az immunrendszer, a fertõzés tünetmentesen zajlik, mindössze a betegek 10-20%-ban okoz hõemelkedést, lázat, éjjeli izzadást, torokfájást, izomfájdalmat vagy bõrkiütést.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


- A leggyakoribb és egyetlen tünet a nyirokcsomók duzzanata. Diagnózist csak specifikus laboratóriumi vizsgálatok után lehet felállítani, ugyanis számos betegségnek lehetnek hasonló tünetei.

- Veszélyes a toxoplazmózis, ha a fertõzés csökkent immunmûködésû egyénekben (AIDS fertõzöttek, transzplantáltak vagy fertõzésen még át nem esett terhes nõben alakul ki.

- A terhesség végét jelentheti, ha az anya elsõdleges fertõzése közvetlenül a terhesség elõtt vagy alatt következik be. Az anya általában tünetmentes, de a kórokozó a méhlepényen át bejutva, megfertõzheti a magzatot. A terhesség minél korábbi idõszakában lép fel a fertõzés, annál súlyosabb következményekkel járhat a magzatra nézve (spontán abortusz, halvaszülés).

A veleszületett toxoplazmózis tünetei:

- A fertõzött újszülöttek többsége születéskor tünetmentes, és csak hetek, hónapok vagy akár évek múltával tapasztalhatók az elsõ jelek. A leggyakrabban elõforduló rendellenesség a szem érés ideghártyájának gyulladása, amely súlyos esetben vaksághoz is vezethet.

- A szem problémái gyakran csak iskoláskorban kerülnek felismerésre. A súlyos látásromlás sokszor csak évekkel késõbb jelentkezik. Tünet lehet még a vízfejûség, a koponyán belüli meszes gócok, mikrokefália (kisfejûség), süketség, szellemi visszamaradottság

Hogyan kezelhetõ idõben a kismama?

- Idõben megkezdett antibiotikumos kezelés, megelõzi, hogy a kórokozó átjusson a magzatba. A gyógyszert addig kell szedni, míg a szerológiai reakciók fertõzést mutatnak. Szükség esetén a terhesség egész ideje alatt.

- A terhesség elõtti és alatti laboratóriumi vizsgálat, mert a fertõzésre általában semmi jel nem utal. Ha az orvos idõben megállapítja az élõsködõ jelenlétét, és megkezdi az antibiotikumos kezelést, a késõbb súlyos gondokat okozó szövõdmények kialakulása eredményesen megelõzhetõ.

Hogyan elõzhetõ meg a fertõzés?

- csak jól átsütött, megfõzött húsételeket szabad fogyasztani, kerüljük a nyers húsok fogyasztását
- zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztás elõtt nagyon gondosan meg kell mosni
- ha nyers hússal kell dolgoznunk, kerüljük, hogy szánkba, szemünkbe nyúljunk
- fontos az alapos felületi tisztítás (vágódeszka) és a gondos kézmosás
- védekezzünk a legyek, svábbogarak és egyéb rovarok ellen
- lehetõleg ne érintkezzünk macskákkal
- kerüljük a macskaürülékkel potenciálisan szennyezett anyagokkal való érintkezést, fontos kertészkedéskor a gumikesztyû használata