2024.04.25. - Márk

Természetes fogamzásgátló módszerek

Természetes fogamzásgátló módszerek
A fogamzásgátlás azt jelenti, hogy valamilyen módszerrel elkerüljük a nemkívánt teherbe esést.

Ezek pontos ismerete azért fontos, hogy mindig meg tudjuk választani az éppen a helyzethez illõ, leghatékonyabb módszert.

Sajnos ma még a fogamzásgátló módszerek nagy része a nõkre hárítja a nagyobb feladatot. A férfiaknál szóba jön az ondóvezeték elkötése, ami elég hatékony, de végleges megoldás.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Megszakított közösülés:

A fiúk felelõssége elég jelentõs a megszakított közösülés esetén. Ennek lényege, hogy a férfi kihúzza a hímvesszõjét a hüvelybõl még a magömlés elõtt. Ezért elvileg a hímivarsejtek nem jutnak a petesejtek közelébe.

Elõnyei: Nem kell hozzá semmilyen eszköz, gyógyszer stb. „Végsõ esetben” még mindig alkalmazhatjuk.

Hátrányai: Nem biztos, hogy a férfi képes ennyire elõre látni, szabályozni a magömlés pillanatát, hogy még pont elõtte képes legyen kihúzni. Tulajdonképpen soha nem lehetünk benne biztosak, hogy a férfi ki tudja venni idõben, arról nem is beszélve, hogy nem csak a magömlés során kilövellõ ondóban vannak hímivarsejtek.

Az ún. elõváladékban, ami már az elõjáték alatt is termelõdik, és néhány csepp formájában jelenik meg a makkon, mindig van néhány hímivarsejt. Tehát a terhesség ezekbõl a hímivarsejtekbõl még akkor is létrejöhet, ha a magömlés a hüvelyen kívül történik.

Hatékonysága fokozható, ha együtt alkalmazzuk a naptár-módszerrel, hüvelyöblítéssel, spermaölõ zselékkel, de így sem biztonságos. További hátránya, hogy nem akadályozza meg a nemi betegségek terjedését.

Naptár- módszer:

Alapja, hogy a peteérés 28 napos ciklus esetén általában a 14. napon történik. Figyelembe véve a petesejt és a hímivarsejt életidejét, kiszámítható, hogy a kilökõdés elõtti és utáni 3-4. napon jöhet létre terhesség. Tehát elvileg ebben az idõben kell tartózkodni a közösüléstõl, vagy védekezni más módszerrel. 28 napos ciklus esetén ez a 10.-18. napot jelenti.

Elõnyei: ugyanazok, mint a megszakított közösülésnél.

Hátrányai: nem megbízható, mert kevés nõnek olyan szabályos a ciklusa, hogy ennyire pontosan ki tudja számítani a peteérést. Fontos tudni, hogy fõleg fiatal korban a pete akár az orgazmus hatására is kilökõdhet, tehát hiába számoltunk, a pete bármikor megérhet,

Hatékonysága javítható a testhõmérséklet mérésével, mert peteéréskor az alaphõmérséklet elõször lecsökken, majd megnõ 0.3-0.5 celsius fokkal. Ehhez nagyon pontos lázmérõ kell! Sajnos a testhõmérsékletet a peteérésen kívül számos más dolog is befolyásolja (pl. egy megfázás), ezért ez sem igazán pontos.

Segíthet még a peteérés idõpontjának becslésében, hogy a méhnyakban termelõdõ nyák jellege megváltozik:az amúgy sûrû, fehéres nyák helyett víztiszta, folyékony anyag termelõdik. Ahhoz, hogy ezt észrevegyük, minden nap meg kellene vizgálni a nyák állapotát.