2024.04.25. - Márk

Az elsõ 12 hét legfontosabb történései a magzat fejlõdésében

Az elsõ 12 hét legfontosabb történései a magzat fejlõdésében
A fejlõdés legfontosabb idõszaka az elsõ 12 hét. Az elsõ hónap végére, körülbelül 2 héttel azután, hogy a menstruáció elmaradását észleltük, az embrió hozzávetõleg 12 mm hosszú.

Már jól felismerhetõ a feje, agykezdeménye és aprócska végtagbimbói vannak. A 4. hét vége felé a szív elkezd dobogni. Ezt még néhány hétig az ultrahangvizsgálat nem tudja kimutatni. A második hónap vége felé az embrió kb. 36 mm hosszú. További fejlõdés szükséges még, de az életfontosságú szervek részben már kifejlõdtek.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


Az ujjak, lábujjak kezdeményei jól elkülöníthetõk. A szemhéjak kialakultak, de még nem nyíltak ki. A harmadik hónap vége felé az embrió magzattá fejlõdik, és 90 mm hosszúra nõ. A vesék elkezdenek vizeletet kiválasztani.

Puha körmök formálódnak a kéz- és lábujjakon, és az állcsontokban megjelenik a húsz tejfog kezdeménye. A nemi szervek kifejlõdtek, jóllehet az ultrahangképen még nem láthatók. Nem érezhetõ, de sokat mozog, forgolódik, nyújtózkodik, hajlítgatja az ujjait. Mivel hangszalagjai kifejlõdtek, a baba néha, csendben sír. Agya kifejlõdött, érezhet fájdalmat.

A harmadik hónap végére a magzat a fejlõdés jelentõs mérföldkövét éri el. Valamennyi szerv és szervrendszer kialakult. Ez azt jelenti, hogy sokkal kisebb a veszélye annak, hogy külsõ behatások veleszületett rendellenességre vezessenek.

A terhesség elején sok kismama fáradt, hányingerrel küzd. Egyeseknek elég, ha ilyenkor egy kis kekszet rágcsálnak, mások felkelni sem tudnak, olyan gyengék. Az orvos javaslatára a rosszullétek ellen vitaminok szedhetõk. Mindenképpen jó, ha gyakrabban és kevesebbet eszik a várandós nõ. A hangulatingadozással is meg kell küzdeni.

Elég egy megható reklámfilm, hogy potyogjanak a könnyek. Engedjük szabadjára érzelmeinket! Ne maradjon bent feszültség csak amiatt, hogy mit szólnak mások! Az érzelmi változásokért a hormonok felelõsek, de azt is be kell ismernünk, nehéz felfogni, hogy gyermeket várunk, és éppen a hasunkban hordozzuk. A test elkezd változni, vastagodik a derék, a mell is megnagyobbodhat.

Talán az intenzív sportolást nem kívánja a leendõ anya, de fontos, hogy mozogjon, friss levegõn legyen a rosszullétek ellenére is. Séta, úszás mindenképpen megengedett, de az orvossal mindenféle sportolási lehetõséget meg kellene beszélni, hiszen nem érdemes kockáztatni. A terhesség alatt a fogíny érzékenyebb lehet, könnyen begyulladhat, a fogorvost gyakrabban keressük fel és ügyeljünk a helyes és gyakori fogmosásra.

A lazább ruhák kényelmesebbek már talán, de sokan simán beleférnek még a régi ruháikba. A rosszullétek a trimeszter végére talán kezdenek elmúlni, ez megkönnyebbülést hoz, azoknak, akik nagyon szenvedtek. A testsúly fokozatosan gyarapszik, érdemes helyesen a táplálkozni, nemcsak az elhízás veszélye miatt, hanem a baba fejlõdése érdekében is. És ne feledjük! Nemcsak a táplálék gyarapítja a babát, hanem az érzéseink, szeretetünk is.