2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Furcsa játékszokások jelezhetik az autizmust

Furcsa játékszokások jelezhetik az autizmust
A késõbb autizmussal diagnosztizált gyerekek szokatlan módon viszonyultak játékaikhoz, jóval gyakrabban forgatták és pörgették azokat, mint társaik - írják amerikai kutatók az Autism címû szakfolyóiratban.

A megállapítás segíthet a szülõknek és gyerekorvosoknak az autizmus minél korábbi felismerésében, ami a hatékonyabb fejlesztést tenné lehetõvé.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Sally Ozonoff, a Kaliforniai Egyetem munkatársa kutatócsoportjával 66 olyan egyéves gyerekeket vizsgált, akiknél az átlagosnál nagyobb volt az autizmus valószínûsége, fõként azért, mert autista testvérük van.

A késõbbiek során végül kilenc gyerekrõl állapították meg, hogy autista. Közülük hét gyerek a korábbi megfigyelés során feltûnõen sokat forgatta, pörgette játékait, gyakran néztek oldalpillantásokkal a szemük sarkából, illetve erõsen meredtek olyan tárgyakra, mint az üvegpalackok.

A kutatók úgy vélik, minél több korai jelet gyûjtenek össze az autizmus kockázati tényezõjeként, annál hamarabb ismerhetik fel a szakemberek és a szülõk. Ozonoff szerint a szülõknek mintegy harmada veszi észre gyereke egyéves kora elõtt az autizmus jeleit. Általában hároméves korban diagnosztizálják a kommunikációs, viselkedési zavarokkal járó tünetegyüttest, amely súlyosabb esetben szellemi visszamaradottsággal is jár.

Az autizmus hátterében genetikai és igen korai, elképzelhetõen születés elõtti környezeti hatásokat tételeznek fel. A diagnosztikus kritériumoktól függõen ezer gyerek közül négynél-hétnél állapítják meg világszerte.