2024.04.19. - Emma

Gyógyszerfogyasztás a várandósság alatt

Gyógyszerfogyasztás a várandósság alatt
Gyógyszerfogyasztás a várandósság alattA várandósság időszakában minden kismama remélhetőleg tudatosabban étkezik, sokat mozog és kerüli mindazt, amiről úgy véli-tudja, hogy a pocaklakót veszélyeztetné. Különösen fontos az óvatosság a gyógyszerekkel kapcsolatban. Mellőzésük azonban az olyan krónikus betegségek kezelésében, mint az asztma - sokkal többet árt, mint amennyit használ! A helyes légzés fontosságáról a legtöbb kismama hallhatott már a szülésre felkészítő foglalkozások vagy a kismamatorna során.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A megfelelően végzett légzéstechnika segítségével megelőzhetők az utolsó trimeszterben gyakori légzési nehézségek, csökkenthető a szülés alatti fájdalom, és így juttatható több a szervezet működéséhez nélkülözhetetlen oxigénből is.

Az oxigént belégzés útján juttatjuk szervezetünkbe, kilégzéskor pedig távozik az anyagcsere végterméke, a szén-dioxid. Amíg a baba az anyaméhben van, a tüdő önálló légzőszervként nem működik, a köldökzsinóron keresztül a méhlepény látja el funkcióját. A magzat oxigénellátottsága teljes mértékben az édesanyától függ. Tudjuk, hogy vérszegénység, rossz lepényi működés, dohányzás, terhességi diabétesz, toxémia, anyagcserezavarok következtében csökkenhet a magzathoz jutó oxigénhiányos állapot súlyos fejlődési rendellenességeket - mozgásszervi és beszédfejlődése zavarok, diszlexia, diszgráfia, hiperaktivitás és figyelemzavar - is okozhat a magzatnál.

Az asztmás panaszok kezelésére különösen nagy gondot kell fordítani a várandósság idején, hiszen az asztmás roham is egy olyan tényező, amelyik a magzat egészséges fejlődését veszélyeztető oxigénhiányos állapotot idézheti elő. Az asztmás roham során a hörgők beszűkülnek, a kilégzés nehezítetté válik, köhögés, zihálás lép fel, a levegő áramlása akadályozott lesz. A rohamok eltérő súlyosságúak és idejűek lehetnek, de az asztmás rohamok idején mindig csökken a szervezetbe jutó oxigén mennyisége. Asztmás kismamáknál a várandósság időszakában - egyéntől függően - előfordulhat a tünetek átmeneti rosszabbodása, de akár a javulása is.

Az orvosi tanács ellenére - különösen a terhesség első időszakában - sok édesanya mégis drasztikus mértékben csökkenti az asztma kezelésére szolgáló gyógyszerek szedését, veszélybe sodorva ezzel önmaga és magzata egészségét is!

Általában igaz, hogy a várandósság időszaka idején kerülni kell - ha lehet - a gyógyszereket. De ennek mérlegelése minden esetben szakorvos feladata! Bizonyos krónikus betegségek esetében - és ilyen az asztma is - a megfelelő gyógyszer használatával súlyosabb problémák előzhetők meg. Az asztma kezelésére szolgáló, orvos által felírt gyógyszerek rendszeres szedése a terhesség időszakában is nélkülözhetetlen. Nem megfelelően kezelt asztmás betegség a terhesség időszakéban okozhat magas vérnyomást, súlyos vérzést, toxémiát, szülési komplikációkat is. Előfordulhat a koraszülés, az átlagosnál alacsonyabb szülési súly, a későbbiekben pedig nagyobb a veszedelmes bölcsőhalál kockázata.